HABER /  DÜNYA

Paris'te ırkçılığa karşı büyük protesto!

Fransa'nın başkenti Paris'te, binlerce kişinin katılımıyla, ırkçılık, İslamofobi ve polis şiddetini protesto amacıyla yürüyüş yapıldı.

Abone ol

Fransa'nın başkenti Paris'te, ırkçılık, İslamofobi ve polis şiddetini protesto amacıyla yürüyüş düzenlendi.

Barbes Meydanı'nda toplanan binlerce kişi, ırkçılık, İslamofobi ve polis şiddetine tepki gösterdi. Grubun, şehrin diğer sembol meydanı Bastille'e yaptığı yürüyüşte, polis yoğun güvenlik önlemi aldı.

Yürüyüşe, kadın derneklerinden Müslüman sivil toplum örgütlerine kadar birçok farklı grup destek verdi. 

Etkinlikte, Paris'te 2005'teki banliyö isyanı sırasında polisten kaçarken elektrik trafosunda yüksek akıma kapılarak hayatını kaybeden 15 yaşındaki Bouna Traore ve 17 yaşındaki Zyed Benna da anıldı.

Ellerinde 2 gencin fotoğrafını taşıyan grup, "Polis şiddetine son", "Polis hesap verecek", "Eşitlik olmadan barış olmaz" sloganları attı.

AA muhabirine konuşan 24 yaşındaki Yassine Abaid, Fransız toplumunda dışlanan ve ayırımcılığa uğrayan herkesin yürüyüşe katıldığını, kendisinin de Müslüman bir genç olarak benzer sorunlarla karşılaştığını söyledi.

Romanyalı Elena Verdiyeva ise ırkçılık ve yabancı düşmanlığının Fransa'nın en büyük problemi olduğunu, daha eşit toplum için bu tip yürüyüşlerin sık sık yapılması gerektiğini belirtti.

ÖNCEKİ HABERLER
Süleyman Soylu'dan Demirtaş için sert ifadeler
Rusya'dan düşen uçak ve IŞİD iddiasına cevap!
Tunceli'de operasyon: 1 PKK'lı öldürüldü
Rüya çift İzmir'den ev aldı!
THY 2 ağır hastayı uçakta unuttu
Öğretmen ek ders ücretleri 2020 saat başına kaç para oldu?
Yorumlar