HABER /  EKONOMİ

Otogaz pazarı daralıyor İpragaz'ın yöneticisi açıkladı

İpragaz Üst Yöneticisi Eyüp Aratay "Otogaz pazarı sürekli gelişen bir pazar ama bu yıl sonunda 2016'ya göre yüzde 1 civarında küçülme bekliyoruz. Bu herhalde ilk kez oluyor, daralmanın fiyat yapısından kaynaklandığını düşünüyorum. Bunun 2018'den sonra tekrar yukarı gideceğini düşünüp hesaplayanlardanım" dedi.

İpragaz Üst Yöneticisi Eyüp Aratay, İstanbul'da basın mensuplarıyla bir araya gelerek, İpragaz'ın stratejileri ve LPG piyasasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İpragaz'ın otogaz tarafında toplam bin 50 bayisinin olduğunu anlatan Aratay, "Türkiye'de otogazda en büyük üçüncü ağa ve yüzde 7 pazar payına sahibiz. Bundan önceki iki üst yöneticimizde önce kuruluş sonra dönüşüm sürecini yaşadık. Benim için üçüncü dönem hikayesinin adı büyüme olacak. Enerji sektöründe büyüyeceğimiz bir dönem olacağını düşünüyoruz." ifadelerini kullandı. 

Geçen yıl, LPG pazarında 4 milyon 103 bin ton satış olduğunu, bunun 3 milyon 140 bin tonunun otogazdan oluştuğunu dile getiren Aratay, şöyle devam etti:

"Otogaz pazarı sürekli gelişen bir pazar ama bu yıl sonunda 2016'ya göre yüzde 1 civarında küçülme bekliyoruz. Bu herhalde ilk kez oluyor, daralmanın fiyat yapısından kaynaklandığını düşünüyorum. Bunun 2018'den sonra tekrar yukarı gideceğini düşünüp hesaplayanlardanım. LPG özelinde söylüyorum, aracını kendisi için bir hafta sonu kullanan arkadaşlar için önemli bir etken bu durum. Bin 50 istasyonumuzda da gözlüyoruz. Ortalama bu bayilerde tüketici alım miktarı 25 lira otogaz müşterisi için. Gelen müşteri neredeyse her gün geliyor ama hep 20-25 liralık gaz alıyor, depoyu doldurmuyor."

LPG sektöründe geçen yıla göre bu yıl dönüşüm hızının arttığına da değinen Aratay, bunun tek nedeninin de fiyat olduğunu düşündüklerini söyledi.

ELEKTRİK VE LPG

Bazı markaların hibrit araçlarına LPG taktıklarını ve güzel sonuçlar aldıklarına da değinen Aratay, şunları kaydetti:

"Bunlar numune boyutundaydı. Hibrit araçlar LPG kullanan insan parmakla sayılır tabi ki. Vizyon olarak İpragaz ailesinin mensubu olduğu SHV Grubu olarak çok ciddi çalışmamız var. Londra Belediyesi'yle dünyanın ilk hibrit LPG'li kamyonunun lansmanını yaptık. Özellikle büyük şehirlerde araçların yarattığı kirlilik son derece önem taşıyor. Elektrik ve LPG'nin birlikte kullanıldığı bir taşıt çözümü ilk defa kullanılmaya başlanmış oldu. Dünyanın ilk hibrit LPG'li kamyonu oldu. Teknoloji geliştikçe özellikle elektrikli araçlarda talebin artışı ve çevre baskısı başka çözümleri de getiriyor. Kendi adıma bunun ayrı bir fırsat olacağını düşünüyorum. Elektrik LPG ortak kullanımı, bir geçiş ürünü olarak tanıtılan LPG'ye de fırsatları beraberinde getirecektir. GO istasyonlarımıza hep yakıt istasyonu dedik, akaryakıt değil. Bu nedenle kısa vadede LNG'nin ciddi bir alternatif olacağını düşünüyorum özellikle ağır taşıtlar için. Orta ve uzun vadede de teknolojiye bağlı olarak elektrikli araçlar için de adımlarımızı atacağız."

ÖNCEKİ HABERLER
Borsa'da son durum ne? 21 Aralık ilk yarı verileri
Otomobil tutkunlarının beklediği Alfa Romeo Stelvio geliyor
HDP Kadıköy İlçe Eş Başkanı tutuklandı
Oğlunun öldüğüne bir türlü inanmak istemeyen anne
Asgari ücret 2018 ne kadar kritik üçüncü toplantı yarın
5 Ocak sigara zammı 2020 fiyat listesi yayıldı açıklama geldi
Yorumlar 1 yorum