YAZARLAR

Ortodontik Tedavi

Ortodontik tedavi tüm daimi dişleri sürmüş, sağlam diş, dişeti ve çene kemiği bulunan herkeste yaş göz etmeksizin uygulanabilir...

Ortodontik tedavi çapraşık dişlerin düzelterek dişler ile çenearasındaki uyumu, estetik ve foksiyonu ideal hale getirerekhastanın yaşam kalitesini yükseltmek için tüm daimi dişlersürdükten sonra dişlere braketlerin uygulanmasıyla yapılantedavidir. Ortodontik tedavi tüm daimi dişleri sürmüş, sağlam diş,dişeti ve çene kemiği bulunan herkeste yaş göz etmeksizinuygulanabilir. Ortodontik tedavi çoğu insanın braket diye bildiğisabit apareylerle yapılır. Fakat bazı durumlarda erken yaştauygulanan hareketli aparey tedavisi de mümkündür. Son dönemdeteknolojinin ilerlemesiyle beraber invisalign (şeffaf plak) iletedavide belirli vakalarda mümkündür.

Genelde, hareketli aparey yerine dişleri daha hassas hareketettirmek gerekir. Bu yüzden sabit apareyler kullanılır. Bunlardadişe braket ve bantlar geçici olarak dişe yapıştırılır. Esnektellerle bu braketler birleştirilir ve dişin hareket ettirilmesinisağlar. Hastanın bu aletleri çıkarması mümkün olmadığından bunlarasabit apareyler denir. Hem metal hemde estetik porselen çeşitlerimevcuttur.

Basit tedaviler hareketli apareylerle yapılabilir. Dişe hafifbaskı yapmasını sağlayan narin telleri ve yayları vardır. Çaprazkapanışta olan dişlerin tedavisinde, çene darlığında çeneyigenişletme tedavisinde, yer kaybı nedeniyle süremeyen dişlerde yeraçılması için, parmak emme gibi kötü alışkanlıkları olan çocuklarıntedavisinde de kullanılabilir.Invisalign (şeffaf plaklar) dişleridüzeltmek için kullanılan sağlamplastik kalıplardır.

Son yıllarda geliştirilen invisalign teknolojisi sayesindeçapraşık dişler braket kullanılmadan görünmeyen şeffaf plaklar iledüzeltilebilmektedir. invisalign tedavisinde, bilgisayar ortamındadizayn edilen bu plaklar her ay için 2 adet set-up edilip 2 haftagibi sürelerle değiştirilip dişlerin arzu edilen ideal pozisyonagelmesini sağlamaktadır.

Yemek yerken çıkarılabildiği, kolayca temizlenebildiği ve ağızdafark edilmediği için braketlere oranla daha fazla avantajsağlamaktadır. Hastalar ortodonistlere daha estetik bir gülüş vedişlerin düzgün görünümü için başvururlar. Fakat çoğu zaman buisteklerinin gerçekleşmesini sağlayacak telleri, estetikkaygılarından dolayı taktırmak istemezler. Estetik kaygıları yüksekolan hastalarda lingual ortodonti en iyi tedavi alternatifidir.

Lingual ortodontide günümüzde tedavinin zorluğu, hasta ve hekimkonforu açısından kişiye özel üretilen sistemler geliştirilmiştir.Kişiye özel lingual tekniklerin en gelişmişlerinden biri iseIncognito sistemidir.

Kişiye özel bir sistem olduğu için Incognitoda kullanılan tümteller ve braketler hastadan ölçü alınarak CAD/CAM teknolojisiyleüretilmektedir. Üretilen braketler dişlerin arka yüzeylerinealtından yapılmış bir kaide ile yapıştırılmış olup, bu sayedeyeterli ağız hijyeni sağlanmasına, apareye çok hızlı bir şekildealışılmasına ve çürük oluşma riskinin azalmasına olanak sağlar.Tedavi süresi normal diş teline göre biraz daha uzunolabilmektedir. Fakat iç tarafta olup gözükmemesinden dolayıtedaviyi kimse anlamayacaktır. Bütün bu avantajlarının yanındaIncognito’nun en büyük dezavantajı maliyetinin yüksekolmasıdır.

Ortodontik tedavinin süresi vakanın şiddetine göredeğişmekleberaber 18-30 ay arasında sürmektedir. Bazı basitvakalarda ise süre 6-12 ay gibi kısa süreler inebilmektedir. Busüreler hastanın kooperasyon gösterdiği durumlar için beklenensürelerdir. Hastanın kooperasyon göstermediği durumlarda bu süreuzayabilir. Ortodontik tedavilerde kontrol muayenelerinin aralığı4-6 hafta arasında değişmektedir.

Bütün apareyler ilk başta garip gelir ve belli bir rahatsızlıkverirler. Diş telleri takılması sırasında herhangi bir ağrıhissetmezsiniz. Fakat diş telleri takıldıktan sonra dişler ilk defahareket ettiklerinden dolayı ağrı hissedilebilir veya yanak vedudakların iç kısımlarında batmalardan dolayı küçük yaralarolabilir. Bu alışma dönemi 2-10 gün sürebilir ve bu dönemde dahaçok yumuşak gıdalarla beslenip, batmayı önleyici mum kullanıp,doktorunuzun önereceği ağrı kesiciden yararlanabilirsiniz.

Ayrıca son dönemde gelişen lazer uygulamaları sayesindehissedilen ağrı en aza indirilmektedir.Tedavi bittiğinde dişlerinbir süre yerlerinde tutulmaları gerekir. Bu süre koruma süresidirve sabitleyici (retainer) denilen aletlerle dişler yerlerindetutulurlar. Sabitleyiciler dişin çevresindeki dişeti ve kemikyerine oturana kadar dişi tutarlar. Probleme bağlı olarakretainerlar sabit veya çıkarılabilir olurlar. Genellikle hastalarsabitleyiciye en çok bir hafta içinde alışırlar.

Sabitleyici çıkarsa en kısa zamanda ortodontistinize başvurmanızgerekmektedir. Birkaç günde bile hafif çapraşıkların geri dönmesisöz konusu olabilir. Sabitleyicinin en az 5 yıl boyunca ağızdakalması tercih edilsede ömür boyu kullanılması oluşabilecek geridönüşleri engellemektedir.

Yorumlar