BIST 1.352
DOLAR 8,55
EURO 10,07
ALTIN 495,47
HABER /  DÜNYA

OECD’den Küresel Ekonomi Raporu Türkiye’ye güven önerisi

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), 2018 Ekonomik Görünüm Raporu'nun" ikincisi yayımlandı. Raporda dünya çapında yaşanan siyasi olayların küresel ekonomiye etkisi, büyüme rakamalarının yanı sıra Türkiye'ye de yer verildi.

Abone ol

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), 2018 Ekonomik Görünüm Raporu'nun" ikincisi yayımlandı. Raporda küresel çapta yaşanan ekonomik durum ve büyüme rakamları değerlendirildi. Türkiye’nin de geçtiği raporda biz dizi önlem alınması gerektiği belirtildi.

Raporda, dünya ekonomisi için eylül ayında yayınlanan ara rapordaki yüzde 3,7'lik 2018 büyüme tahmini korunurken, 2019'a ilişkin büyüme tahminini 0,2 puan düşürülerek yüzde 3,5'e çekildi.Kuruluş, dünya ekonomisi için 2020 büyüme tahminini de yine yüzde 3,5 olarak açıkladı.

AVRUPA VE ASYA’DA DÜŞÜŞ
Euro Bölgesi, Japonya, Çin ve Hindistan'a yönelik tahminlerin aşağı yönlü revize edildiği belirtilen raporda, ABD ekonomisi için bu yıl yüzde 2,9 ve gelecek yıl için yüzde 2,7 büyüme tahmininde değişikliğe gidilmedi. OECD, G20'ye ilişkin büyüme tahminini aşağı çekerken, bu yıl yüzde 3,8 gelecek yıl ise yüzde 3,7 oranında büyüme öngördü.

POLİTİKACILARA GÜVEN ÇAĞRISI
Raporda, politika yapıcılarına uluslararası diyalog ve kurumlarda güven ortamını yeniden sağlama çağrısı yapılarak, küresel ticaret ihtilaflarına ilişkin G20 seviyesinde somut adımlar atılması da istendi.

GÜMRÜK TARİFELERİ VE YAVAŞLAMA 
OECD Başekonomisti Laurence Boone, raporda "küresel ekonomi kaba dalgalı denizlerde geziniyor" ifadesini kullanarak, küresel büyümenin güçlü olduğunu, zirveye ulaştığını belirtti. Küresel ticaretin ve yatırımların karşılıklı gümrük tarifeleri ile yavaşlamaya başladığını belirten Boone, gelişmekte olan piyasaların da sermaye çıkışları ve para birimlerinin zayıflamasıyla karşı karşıya kaldığını kaydetti.

KÜRESEL BÜYÜME DÜŞECEK
Boone, "2018'de yüzde 3,7 olan öngörülen küresel büyümenin yavaşlayarak 2019 ve 2020'de yüzde 3,5'e düşmesiyle birlikte küresel ekonomi yumuşak bir inişe hazır görünüyor. Bununla birlikte, aşağı yönlü riskler çok ve politika yapıcılar ekonomilerini daha yavaş olsa da sürdürülebilir büyümeye doğru yönlendirmek zorunda kalacak" ifadelerini kullandı.

Ekonomilerde yumuşak inişlerin her zaman "hassaslık" gerektirdiğine işaret eden Boone, özellikle yumuşak inişlerin merkez bankalarının artan oranda gereğine uygun bir şekilde likiditesini azalttığı, piyasaların bazı varlık fiyatlarındaki gerileme ile riskleri yeniden fiyatlamaya başladığı bugünlerde "daha zor" olduğunu vurguladı.

‘ÇİN'DEKİ SERT YAVAŞLAMA, EKONOMİLERİ VURABİLİR'
Küresel ticaretteki gerilimlerin şirketler için belirsizliği artırarak yatırımların ve küresel değer zinciri üzerinde riskleri artırdığına değinen Boone, şu uyarılarda bulundu:

Avrupa ve Ortadoğu'da politik ve jeopolitik belirsizlikler arttı. Risk birikimleri küresel ekonomide beklenen inişten daha sert inişlere yol açabilir. Birincisi; ticaret gerilimlerinin daha da artması küresel ticarete ve küresel büyümeye zarar verebilir. Şirketlerin planları ve yatırımları için daha fazla belirsizlik oluşturabilir. İkincisi; finansal sıkılaştırma gelişmekte olan piyasa ekonomilerinden sermaye çıkışlarını hızlandırabilir. Üçüncüsü; Çin ekonomisinde sert bir yavaşlama gelişmekte olan piyasa ekonomilerini vurabilir. Eğer Çin'deki talep şoku küresel hisse senedi fiyatlarında ve daha yüksek küresel risk priminde önemli bir düşüşe yol açarsa bu gelişmiş ekonomileri de vurabilir.”

'BREXIT ÖNEMLİ BİR POLİTİK BELİRSİZLİK KAYNAĞI'
Boone, dünyada ticaret dışındaki politik gerilimlerin arttığına vurgu yaparak, Ortadoğu'da ve Venezuela'da jeopolitik ve politik sıkıntıların petrol fiyatlarının oynaklığını artırdığı, Avrupa'da ise İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılışının önemli bir politik belirsizlik kaynağı olduğunu ifade etti.

TÜRKİYE’DE BÜYÜM RAKAMLARI
OECD raporunda Türkiye için bu yıl öngörülen büyüme oranı yüzde 3,3 olarak yer alırken, gelecek yıl Türkiye'nin geçici olarak yüzde 0,4 küçüleceği tahmin edildi. Raporda iç güven ve talepteki kademeli toparlanmanın etkisiyle 2020'de büyümenin yüzde 2,7'ye yükseleceği öngörüsünde bulunuldu.

İŞSİZLİK ARTIYOR
Raporda Türkiye'de enflasyonun bu yıl için yüzde 16,8, gelecek yıl için yüzde 19,5, 2020 yılında ise yüzde 10,7 olarak gerçekleşmesinin beklendiği ifade edildi.

İşsizlik oranının bu yıl için yüzde 10,8 olacağı, 2019'da 12,7, 2020'de yüzde 12,8 seviyesinde gerçekleşeceği tahminine yer verilen raporda, cari açığın Gayrisafi Yurtiçi Hasılaya (GSYH) oranının 2018'de yüzde 5,3, 2019 ve 2020'de sırasıyla yüzde 2,9 ve 3,1 olacağı öngörüsünde bulunuldu.

TÜRKİYE'NİN GÜVEN KAZANMASI ÇOK ÖNEMLİ
OECD'nin raporunda, Türkiye'de maliye ve para politikasında işletmelerin, hane halkının ve yatırımcıların güvenini yeniden kazanmanın çok önemli olacağına işaret edilerek, merkez bankasının bağımsız kalmasının ve enflasyon hedefine yaklaşıldığından emin olmak için para politikasının sıkı kalmasının sağlanmasının gerekli olduğu ifade edildi.

HIZLI TOPARLANIR
Raporda, "Eğer güven, varsayıldığından daha hızlı bir şekilde yeniden sağlanır ve risk primleri ve uzun vadeli faiz oranları daha hızlı aşağıya indirilirse ekonomideki toparlanma daha hızlı gerçekleşebilir ve büyüme daha güçlü olabilir" değerlendirmesinde bulunuldu.

ÖNCEKİ HABERLER
Fenerbahçe'ye Tolga Ciğerci müjdesi!
Fenerbahçe'ye Tolga Ciğerci müjdesi!
Bülent Ersoy ve Sacit Aslan neden kavga etti canlı yayında olay sözler
Bülent Ersoy ve Sacit Aslan neden kavga etti canlı yayında olay sözler
Öğretmenler Günü mesajları resimli 24 Kasım sözleri-2018
Öğretmenler Günü mesajları resimli 24 Kasım sözleri-2018
Volkan Şen FETÖ/PDY’nin ‘Mor Beyin’ tuzağına düşmüş
Volkan Şen FETÖ/PDY’nin ‘Mor Beyin’ tuzağına düşmüş
Kiriş yıkıldı işçi havada asılı kaldı! Ölümle burun buruna geldi
Kiriş yıkıldı işçi havada asılı kaldı! Ölümle burun buruna geldi
31 Aralık okullar yarım gün mü öğleden sonra tatil mi?
31 Aralık okullar yarım gün mü öğleden sonra tatil mi?
Marmaris'te dehşete düşüren görüntüler
Marmaris'te dehşete düşüren görüntüler
Donald Trump kendi kendine gelin güvey oldu Yılın Kişisi olarak kendini seçti
Donald Trump kendi kendine gelin güvey oldu Yılın Kişisi olarak kendini seçti
Sinan Çalışkanoğlu kimdir Güldür Güldür Show'a bomba transfer
Sinan Çalışkanoğlu kimdir Güldür Güldür Show'a bomba transfer
Açelya Topaloğlu kimdir Güldür Güldür Show ekibine katıldı
Açelya Topaloğlu kimdir Güldür Güldür Show ekibine katıldı