HABER /  DÜNYA

Obama'dan 1915 mesajı! Soykırım dedi mi?

ABD Başkanı Barack Obama, 1915 olaylarının 99'ncu yıldönümü nedeniyle mesaj yayınladı.

ABD Başkanı Barack Obama, 1915 olaylarının anıldığı 24 Nisan'a yönelik yaptığı yazılı açıklamada, geçtiğimiz yıl olduğu gibi "Büyük Felaket" anlamına gelen "Meds Yeghern" ifadesini yineledi.

24 Nisan günü ile ilgili açıklamasında, "Bugün Meds Yeghern'i anıyor ve 20. yüzyılın en kötü mezalimlerinden birinde can verenleri onurlandırıyoruz" diyen Obama, "99 yıl önce Osmanlı İmparatorluğu'nun son günlerinde 1,5 milyon Ermeni'nin katledildiğini ya da ölüm yürüyüşüne zorlandığını" belirtti.

Obama, bu insanların ölümlerinin ve acılarının yasını tutuklarını belirterek, bu noktada onları anmak için dünya genelinde ve ABD’deki milyonlara katıldıklarını bildirdi. ABD Başkanı Obama, “Bunu yaparken de insanlık tarihinin bu tür karanlık fasıllarının bir daha tekrarlanmamasına yönelik ortak taahhüdümüzü kendi kendimize hatırlattık" ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Obama, 1915'te meydana gelen olaylara ilişkin bakışının değişmediğini ve bunu birçok kereler dile getirdiğini belirterek, "gerçeklerin tam, dürüst ve adil biçimde kabul edilmesinin herkesin çıkarına" olduğunu bildirdi.

ÖNCEKİ HABERLER
Obama yine Büyük Felaket dedi
Erdoğan'dan Hamas liderine telefon
Kafasına un çuvalını geçirip soydu
Ermeniler'le ilgili ikinci adım yolda
İkinci el otomobil satışında büyük artış
Levent Uysal kimdir aslen nereli Doğa Koleji yeni sahibi hayatı
Yorumlar 34 yorum