BIST 1.329
DOLAR 7,80
EURO 9,48
ALTIN 461,56
HABER /  DÜNYA

O ülkeden FETÖ'ye ağır darbe! Süreç başladı

Etiyopya Başbakanı Desalegn, ülkedeki FETÖ okullarının devri için yasal süreç işletileceğini açıkladı.

Abone ol

Etiyopya Başbakanı Hailemariam Desalegn, ülkede devam eden olağanüstü hal (OHAL) ve siyasi alanda başlatılan reform süreciyle ilgili basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Desalegn, AA muhabirinin, ülkedeki FETÖ okullarının durumuna ilişkin sorusuna, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Etiyopya ziyaretinde bu konuda talepte bulunduğunu ve kendilerinin de öğrenciler mağdur olmadan okulların devri hususunda yol gösterilmesini istediklerini anlattı.

"OKULLARIN DEVRİNİ YAPMAK ZORUNDAYIZ"

Son olarak Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'nin ziyaretinde de konunun gündeme geldiğini ve Türkiye Maarif Vakfı'nın (TMV) okulların devri için yetkilendirildiği yönünde bilgilendirildiklerini söyleyen Desalegn, Zeybekçi'ye, "Yasal olarak okulların bu vakfa transferini yapmak zorundayız." dediğini aktardı.

Türk hükümetiyle güzel ilişkilere sahip olduklarını ve bu ilişkileri geliştirmek istediklerini ifade eden Desalegn, "Okullarda çok sayıda kayıtlı öğrenci bulunuyor. Öğrencilerin etkilenmeyeceği yasal bir transferin yapılması gerekiyor." ifadesini kullandı.

ETİYOPYA'DAKİ FETÖ OKULLARI

Etiyopya'da, FETÖ'ye ait 6 okul bulunuyor.

TMV, şimdiye kadar 8 Afrika ülkesi ile FETÖ okullarının devrine ilişkin mutabakat sağladı. Gine'de 5, Çad'da 3, Somali'de 2, Sudan'da 2, Senegal'de 6, Moritanya'da 5, Nijer'de 5, Gabon'da 3 okulun devrine ilişkin anlaşma imzalandı.

ÖNCEKİ HABERLER
Adana'da operasyon! 1 ton uyuşturucu ele geçirildi
Ermenek'ten çok acı haber 3 saat sürdü ölüler var
Trump'tan olay atama! Bakın kimi başdanışmanı yaptı
FETÖ'cüler kendilerini böyle ele verdiler!
Tatil olan iller 10 Ocak tam listesi
İyi Aile Babası oyuncuları Kerami Pamuk oynayan kimdir?
Yorumlar 8 yorum