BIST 1.325
DOLAR 7,87
EURO 9,52
ALTIN 463,31
HABER /  DÜNYA

O başkentte hoparlörden ezan okunması yasaklandı

Ruanda yönetimi, ''gürültü kirliliğine neden olduğu'' gerekçesiyle başkent Kigali'de hoparlörden ezan okunmasını yasakladı.

Abone ol

Ulusal medya organlarından KT Press'in haberine göre, başkent Kigali'deki en büyük camilerin bulunduğu Nyarugenge bölgesinde gürültü kirliliğine sebep olduğu gerekçesiyle camilerin hoparlör kullanmayı durdurması istendi.

Bölge yetkilisi Charles Havuguziga tarafından camilere gönderilen talimatta, "Sizlerden hoparlör kullanmaktan kaçınmanızı ve takipçilerini çağırmak için gürültü kirliliğine sebep olmayan alternatif bir yol bulmanızı rica ediyorum." ifadeleri yer aldı.

Kararı şaşkınlıkla karşıladıklarını ifade eden Ruanda Müftüsü Şeyh Salim Hitimana yetkililerle görüşüp bu konuyu tartışacaklarını dile getirdi.

Öte yandan, talimatta, yasağa uymayan camilerin ne tür bir müeyyideyle karşılaşacağı belirtilmedi. 

800'E YAKIN KİLİSE KAPATILDI
Ruanda, güvenlik, hijyen ve altyapı gibi yasal gereklilikleri karşılamadığı ve gürültü kirliliğine sebep olduğu gerekçesiyle geçen ay sonunda çok sayıda dini mekanın kapatılmasına karar verdi.

Nüfusun yüzde 90'ından fazlasını Hristiyanların oluşturduğu ülkede son bir ayda yasal standartları karşılamadığı ve gürültü kirliliğine sebep olduğu gerekçesiyle 800'e yakın kilise kapatıldı.

ÖNCEKİ HABERLER
Çılgın Sedat'ın oğlu Sirac'ın hastalığı ne eşi Özlem ile imtihanı!
Çılgın Sedat kimdir aslen nereli gerçek adı bakın ne?
YPG için kilit isimdi! Susturucuyla infaz edildi
FETÖ gitti Türkiye vites yükseltti
Muvazzaf subay alımı başvuru şartları- Milli Savunma Bakanlığı sayfası
Özel kreşler kapandı mı anaokulları için son haber geldi
Yorumlar 1 yorum