HABER /  DÜNYA

Netanyahu: IŞİD'den daha tehlikeli bri şey var...

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 'nükleer güce sahip İran'ın, IŞİD militanlarından daha tehlikeli olduğunu' ifade etti.

Netanyahu: IŞİD'den daha tehlikeli bri şey var...

İsrail Başkanı Binyamin Netanyahu, Irak İslam Şam Devleti'nden (IŞİD) daha tehlikeli bir yapılanmaya dikkat çekti!

Birleşmiş Milletler'deki (BM) konuşmasında Netanyahu, 'IŞİD'i mağlup edip İran'ı görmezden gelmenin, mücadeleyi kazanıp savaşı kaybetmek' anlamına geleceğini söyledi.

Netanyahu ayrıca, Batı'ya 'İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin sempati toplama çabalarına aldanmaması' uyarısında bulundu. İran'ın nükleer programıyla ilgili görüşmeler geçen Cuma herhangi bir ilerleme kaydedilmeden sona erdi.

"HEPİMİZ İÇİN EN BÜYÜK TEHDİT; İRAN"

BM Genel Kurulu'nda konuşan Netayahu, nükleer silahlara sahip olabilecek bir İran için "Hepimize en büyük tehdidi oluşturur" dedi.

Netanyahu, Suriye ve Irak'taki IŞİD militanları hakkındaki konuşmasıyla ilgili Ruhani'yi 'timsah gözyaşları dökmekle' suçladı.

"İRAN'I BIRAKMAK, MÜCADELEYİ KAZANIP SAVAŞI KAYBETMEK"

İsrail Başbakanı, "Hata yapmayın, [IŞİD] mağlup edilmeli ama IŞİD'i mağlup edip eşikteki bir nükleer güç olan İran’ı bırakmak, mücadeleyi kazanıp savaşı kaybetmektir" diye konuştu.

P5+1 ülkeleri olarak bilinen BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri İngiltere, Çin, Fransa, Rusya, ABD ve geçici üye Almanya, İran'ın 'nükleer silah üretmeye çalıştığından' şüpheleniyor, fakat İran bu iddiaları yalanlıyor.

HAMAS İÇİN 'SAVAŞ SUÇU İŞLEDİ' DEDİ

BM'deki konuşmasında Netanyahu, Gazze’de Hamas’a karşı İsrail'in yürüttüğü savaşı kınayan dünya liderlerine de sitem etti ve Hamas ile IŞİD'in "aynı zehirli ağacın dalları olduklarını" söyledi.
Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas, Cuma günü BM'de yaptığı konuşmada, 8 Temmuz'da Gazze'ye saldıran İsrail'i "soykırım savaşı yürütmekle" suçladı.

Buna karşılık İsrail Başbakanı ise, İsrail'in füze fırlattığı bölgelerde çocukları canlı kalkan olarak kullandığını söylediği Hamas'a "gerçek savaş suçları işleme" suçlaması yöneltti.

Yorumlar 15 yorum