BIST 8.078
DOLAR 28,94
EURO 31,32
ALTIN 1.880,85
HABER /  GÜNCEL

Nazlı Ilıcak ağlayarak anlattı! O ismi Abdullah Gül verdi

17 sanıklı FETÖ medya yapılanması davasının ilk duruşmasında Nazlı ılıcak savunmasını yaptı. Gözyaşlarını tutamayan Ilıcak, Bugün Gazetesi'nin Akın İpek'e satışında Akın İpek ismini Abdullah Gül'ün verdiğini söyledi.

Abone ol

FETÖ medya yapılanması davasının ilk duruşmasında Nazlı ılıcak savunma yapmaya başladı. Gözyaşlarını tutamayan Ilıcak'i Akın İpek'in Bugün Gazetesi'ni satın almasında Abdullah Gül'ü işaret etti. Ilıcak, FETÖ firarisi eski savcı Zekeriya Öz ile olan kar topu fotoğrafını anlattı.

İstanbul Adalet Sarayı’ndaki 26’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlanan ilk duruşmaya tutuklu sanıklar Nazlı Ilıcak ve Mehmet Altan,  Fevzi Yazıcı, Şükrü Tuğrul Özşangül, ve Yakup Şimşek getirildi. Tutuklu sanık Ahmet Altan duruşmaya SEGBİS ile katıldı. Tutuksuz sanık Tibet Murad Sanlıman duruşmada hazır bulundu. Firari sanıklar Abdulkerim Balcı, Mehmet Kamış, Ekrem Dumanlı, Emre Uslu, Osman Özsoy, Şemseddin Efe, Tuncay Opçin, Ali Çolak, Bülent Keneş ve Faruk Kardıç ise duruşmaya gelmedi. Duruşmaya, gazeteci Hasan Cemal, HDP milletvekilleri Altan Tan, Garo Paylan ve sanıkların yakınları izleyici olarak katıldı.

Duruşma, sanıkların kimlik tespiti ve yoklama işlemleri ile başladı. Mahkeme Başkanı Kemal Selçuk Yalçın, yaklaşık üç saat boyunca iddianamenin özetini okudu. İddianamenin okunmasının ardından tutuklu sanık Nazlı Ilıcak savunma yapmaya başladı.

“AKIN İPEK İSMİNİ ABDULLAH GÜL VERDİ”

Sabah Gazetesi’nden ayrılınca Zaman ve Bugün gazetelerinden teklif geldiğini belirten Ilıcak, “Zaman Gazetesini istemedim. Bugün Gazetesi’ni oğlumla birlikte kurduk. Ancak maddi sıkıntılar nedeniyle yürütemedik. Abdullah Gül’e gazeteyi satmak istediğimi isim önermesini söyledim. Gül, Akın İpek ismini verdi. Akın İpek’i o vesile ile tanıdım. Daha sonra teklif gelince Bugün Gazetesi’ni tercih ettim. Bu suçlamalar beni rencide ediyor. Bu milleti hizmet etmiş gazeteciye hapis çok ayıp. Ben darbeyi biliyorsam, Hulusi Akar’ın etrafı FETÖ’cü askerlerle dolu. Çevresinden 16 tane FETÖ’cü çıktı. O darbeyi bilemiyor, Nazlı Ilıcak 10 yılda 5 kere terör örgütü üyesi olduğu bilinmeyen kişilerle görüşüyor. Darbeci oluyor, Hulusi Akar kahraman oluyor” dedi.

HAYATIM BOYUNCA DARBELERLE MÜCADELE ETTİM

Kendisinin 70 yaşın üstünde olduğunu belirten Ilıcak, "Bu zamana kadar hiçbir örgütle, cemaatle ilişkim olmadı. Benim babam Demokrat Parti'nin bakanlarından biri, annem Amerikan Kolejinde, abim Robert Kolejinde okumuş. Bu nedenle bizim ilişkimizin olma ihtimali yok. 27 Mayıs darbesinin acısını babamın bakan olmasından, 12 Eylül darbesinin acısını dayımın bakan olmasından dolayı yaşadım. Hayatım boyunca darbelerle mücadele etmiş biriyim, bugün bununla suçlanıyorum." diye konuştu.

DARBEYE ANTİPATİM VAR

Ilıcak; Darbe denilen lafa antipatim var. Cumhuriyet’in kadınlara verdiği haktan yararlanarak okumuş ve başarılı olmuş biriyim. Benim desteklediğim en önemli kişi Tayyip Erdoğan’dır. Zor zamanlarda Tayyip Erdoğan’ı destekledim. Askeri vesayet vardı. İktidarın önü kesiliyordu. Devamlı önü kesilen iktidar vardı. O yüzden onların yanında yer aldım” dedi.

GÖZYAŞI DÖKTÜ

Bu arada Ilıcak, babası ile Mustafa Kemal Atatürk arasında geçen bir anısını anlatırken gözyaşlarını tutmayarak ağladı. Avukatları bu sırada Ilıcak’a peçete uzattı. Ilıcak gözyaşlarını sildikten sonra savunmasına devam etti.

ZEKERİYA ÖZ İLE KARTOPU FOTOĞRAFINI AÇIKLADI

Zekeriya Öz ile kartopu oynarken çekilmiş fotoğrafa değinin Ilıcak “Zekeriya Öz ile kartopu oynayarak akladığım söyleniyor. Gazeteci olarak bir röportaj yaptım. Röportajda bir fotoğrafla süsleyelim istedim. Baktım yerde kar var, Bir ben kartopu aldım, bir de ona verdim. Ben onun FETÖ ile ilişkisini bilmiyorum. Kendisine sorduğum da “ben MHP kökenliyim. Anadolu çocuğum” dedi şeklinde konuştu.