HABER /  GÜNCEL

NATO'daki Türk askerler iltica etti!

Almanya'da bulunan NATO üssünde görevli 30 kadar Türk askerinin, Almanya'ya iltica etiği iddia edildi.

Almanya'da NATO üssünde görevli Türk askerlerin siyasi iltica talebinde bulunduğu öne sürüldü. Alman SWR yayın kuruluşunda yer alan haberde Türk askerlerinin iltica başvurusu yaptığının Kaiserslautern Kaymakamlığı tarafından da doğruladığı belirtildi.

Alman SWR yayın kuruluşunun bildirdiğine göre, Rheinland-Pfalz Eyaleti'nin Kaiserslautern kenti yakınlarındaki Ramstein kasabasında bulunan NATO Üssü'nde görevli Türk askerleri, Almanya'ya iltica başvurusunda bulundu. SWR, Türk askerlerinin iltica başvurusu yaptığının Kaiserslautern Kaymakamlığı tarafından da doğruladığını yazdı. İltica başvurusu yapan askerlerin görev süresinin yakında dolacağına vurgu yapılan haberde, kaç askerin iltica başvurusunda bulunduğu konusunda ise "verilerin korunması zorunluluğu" nedeniyle bilgi verilmediği belirtiliyor.

TÜRKİYE'DEKİ SİYASİ DURUMU GEREKÇE GÖSTERDİLER

SWR'e konuşan Kaiserslautern Kaymakamlığı'ndan bir yetkiliye göre, iltica başvuruları Federal Göç ve Mülteciler Dairesi BAMF'da inceleniyor. Askerlerin sığınma taleplerinin kabul edilip edilmeyeceği ve ne zaman cevap alacakları ise belli değil.

İltica başvurusu için askerlerin Türkiye'deki siyasi durumu gerekçe gösterdiği öğrenildi. 500 dolayında NATO askerinin görev yaptığı Ramstein Üssü'nde 30-40 arasında Türk askerinin görev yaptığı belirtiliyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Koalisyon dönemleri tarihe karışıyor!
ABD'de seçimleri bilen adamdan şok Trump iddiası!
Başbakan Yıldırım'dan il başkanlarına uyarı
İETT'de kadın yolcular için bomba önerge!
Erdoğan'ı Pakistan'da böyle karşıladılar...
TOKİ 100 bin konut başvuru şartlar neler başvurular ne zaman başlıyor?
Yorumlar 15 yorum