Muz kabuklarını sakın çöpe atmayın bu faydalarına inanamayacaksınız

Kış aylarının vazgeçilmezi olan muzun kabuklarını herkes çöpe atar. Ancak muz kabuklarını çöpe atmayıp vücudunuza birçok faydada bulunabilirsiniz.

C vitamini deposu olan muz meyvesini yedikten sonra kabuklarını çöpe atarsanız birçok faydasından mahrum kalmış olursunuz. Potasyum açısından zenginlikleri bulunan muzun kabuğunda da birçok gizli özellik yatıyor. İşte özellikle diş beyazlatmak için kullanılan muz kabuğunun faydaları...

Antioksidan bakımından zengin olan muz kabuğu, mikroplarla savaşarak akne oluşumunu önler. Muzun kabuğundaki iltihap önleyici özellik, sivilcelerin kurumasına yardımcı olur. 

Isırıklara karşı birebir
Sinek ya da böcek ısırığının olduğu bölgeye 5 dakika muz kabuğuyla masaj yaparsanız olumlu sonuçlar alacaksınız. Muz kabuğunda bulunan polisakkaritler, böcek veya sinek ısırığı sonrası meydana gelen şişlik ve kaşıntıyı birkaç dakika içerisinde durdurur.

Kıymıkları çıkartmada etkili
Kıymık batan bölgenin üzerine muz kabuğunun iç kısmını koyduktan sonra bandajla sarın. 5-6 saat bekledikten sonra bandajı açmanızla beraber kıymığın da çıktığını göreceksiniz.