Mumyaları sarmak için kullanılan bu besine faydalarından dolayı 'süper gıda' deniyor

Mezopotamya'da yetişmeye başlayan ve dünyanın ilk ekilen ürünlerinden biri olan keten tohumunun kanseri önlemesinden tutun kadın sağlığına kadar inanılmaz faydaları bulunuyor.

Zamanında mumyaları sarmak için kullanılan keten tohumunun içinde kansere karşı savaş açan antioksidanlar bulunur. Günümüzde birçok hastalığa şifa olabilen bu tohum, kanserden ziyade bağışıklığı artırır ve vücudun önemli bir protein ihtiyacını karşılar.

Mavi çiçekli ve tek yıllık bir kültür bitkisi olan ketenin tohumu, bilimsel araştırmalara ışık tutmuş ve ‘süper gıda’ olarak adlandırılmıştır. Sadece bir yemek kaşığının içinde içerisinde yüksek miktarda protein, lif ve omega-3 yağ asidi bulunan keten tohumu, ayrıca bazı vitamin ve minerallerin zengin bir kaynağıdır. Peki keten tohumunun bilmediğiniz diğer faydaları nelerdir?

Cilt sağlığını geliştirir
Keten tohumu yağı da cilt sağlığını geliştirmeye yardımcıdır. Ciltte pürüzsüzlük  sağlayarak; sivilce ve egzama vakalarında iltihaplı cilt bölgelerini iyileştirebilir. Ayrıca güneş yanıklarına da iyi gelmektedir.

Saç bakımında kullanılır
Keten tohumu yağı kırılgan saçları ve tırnakları tedavi edebilir. Keten tohumu ayrıca, egzamanın neden olduğu tahriş edici kafa derisine karşı da etkilidir.