HABER /  CHP

Muharrem İnce'den kurultay çağrısı! Bir gün bile...

CHP'de muhalif isimlerin başlattığı olağanüstü kurultay süreci devam ederken Muharrem İnce'den bir açıklama geldi. İnce, "Delegelerin yeterli olup olmadığı aşaması çoktan geçildi. CHP, Kurultay için bir gün bile beklememelidir" dedi.

CHP'de muhaliflerin genel başkan adayı Muharrem İnce, bir kez daha parti yönetimine kurultay çağrısı yaptı. Son gelişmelerden sonra kurultay için bir gün bile beklenilmemesi gerektiğini kaydeden İnce, hem sayısal yeterliliğin hem de siyasal isteğin fazlasıyla mevcut olduğunu ileri sürdü.

Kurultay tartışmalarıyla ilgili yazılı açıklama yapan İnce, Siyasi Partiler Kanunu'nun kurultay için delege sayısının beşte birinin (250 delegenin) imzasını yeterli bulduğunu ve noter şartı aramadığını söyledi. Demokratik bir ilkenin CHP tüzüğünde rafa kaldırıldığını ileri süren İnce, takınılan bu tavrın partiyi geri dönülmez bir noktaya taşıdığını ifade etti.

Cumhuriyet Halk Partisi yenilenmesi gerektiğini ifade eden İnce, açıklamasında şunları söyledi:

“Parti yönetiminin imza süreci içinde gösterdiği tutum, ne yazık ki sadece bugün için değil gelecekte de partililer adına utanılacak bir durum ortaya çıkarmıştır. ‘İmza bulamazlar’ söylemiyle başlayan lakaytlık, ‘şu kadar imza getirin Kurultayı hemen toplayalım’ iddiasına dönüşmüştür. Karşımızda duran sorunu algılamaktan uzak olan bu açıklamalar, imzalar verildiğinde ise sorumsuz ve keyfi değerlendirmeler yapılarak sürdürülmüştür. Bu görüntü kendi örgütüne, seçmenine ve halkına yabancılaşma görüntüsüdür. Bu tutarsız zihin hâli, akıl tutulmasına yakalanma hâlidir” ifadelerini kullandı.

YEREL SEÇİMLERİ HATIRLATTI

Önümüzde hazırlıklarına süratle başlanması gereken bir yerel seçim var. Bu ciddiyetsiz anlayışla seçimlere gidilmesi durumunda sonuçları tahmin etmek zor olmayacaktır. 24 Haziran Seçimleri sonrasından başlayarak bu konuda sürekli uyarılarda bulundum, bulunmaya devam ediyorum. Bu benim CHP’ye karşı duyduğum sorumluluğun bir gereğidir. Geçmişte seçmenlerimiz, partide gerçekleştirilmesi gereken değişim arayışlarını, düzenin bir gün değişeceği ümidiyle erteleyebilmekteydiler. Bugün değişim konusundaki ümitlerini kaybetmeye başlayan insanlarımız, artık bu başarısız yönetimden kurtulamayacakları fikriyle hareket etmektedirler.

"DEĞİŞİM İÇİN GÜÇLÜ BİR İNANÇ VAR"

Bugün CHP’ye oy veren seçmenlerin çoğunluğunda, partide değişim olmayacağına yönelik güçlü bir inanç ortaya çıkmaktadır. Bu inancın, istifa etmek, oy vermemek, seçimlere katılmamak gibi istenmeyen mecralara yöneleceği hususunda ciddi endişeler şimdiden belirmiştir. Bu nedenle, Partide değişimi ertelemek, seçmene rağmen ve hatta seçmene karşı politika yapmak anlamına gelmektedir. Değişim talebini görmezlikten gelen değerli delege kardeşlerim, sorumluluk sizlerindir. Sizlerin bu koşullarda nasıl davranmanız gerektiği konusunda ben dahil kimseye danışmaya, kimseyi dinlemeye ihtiyacınız yoktur. Evinizden çıkıp, sokaktaki sıradan insanlara düşüncelerini sormanız yeterlidir. Üstlendiğiniz görevin, partinize ve ülkenize duyduğunuz sorumluluğun gereği budur. Siyaset sokağa karşı, halka karşı yapılamaz. Parti olmak, partili olmak, halkla birlikte hareket edildiğinde amaca uygun sonuçlar ortaya çıkarır. Partiler, ulaşılması hedeflenen toplumsal amaçlar için, en güçlü kurumsal araçlardır. Onları değerli kılan amaçlarıdır, idealleridir. Kişiler ya da kişisel çıkarlar değildir.“

AK Partili Ünal'dan CHP'ye kurultay eleştirisi

Yorumlar 17 yorum