BIST 2.830
DOLAR 17,87
EURO 18,43
ALTIN 1.029,66
HABER /  GÜNCEL

Muğla'da deprem sonrası Prof. Ercan uyardı: Gelecek 3 hafta...

MUĞLA açıklarında meydana gelen deprem, 'yeni depremler olacak mı?' sorusunu beraberinde getirdi. Deprem uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan'dan önemli uyarılar.

Abone ol

Gökova Körfezi merkezli olarak meydana gelen 6.3 büyüklüğündeki depremi değerlendiren İstanbul Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü’nden Övgün Ahmet Ercan, bu bölgede daha büyük bir deprem beklenmediğini söyledi.

ARTÇI DEPREMLER GELECEK ÜÇ HAFTA YOĞUN OLARAK SÜRECEK

''Depremin süresi 16-17 saniyedir. Bu uzun bir süredir'' diyen Ercan, depremin yaklaşık 3-4 atom bombası gücünde olduğunu söyledi. Prof. Dr. Ercan, "Bu depremin ana deprem olduğu, ardından daha büyük bir depremin gelmesinin şaşırtıcı olacağı kanısındayım. Artçı depremler gün boyu, ayrıca gelecek 3 hafta yoğun olarak sürecektir. Bunların büyüklükleri 5.2’ye dek varabilir" diye konuştu.

İLK KEZ DENİZ TSUNAMİ GÖRDÜK

Jeofizik profesörü, deprem bilimci Prof. Dr. Ercan, bu depremin belirtisinin 3-4 yıl önce başladığını belirterek, "Karada ile Gündoğan arasındaki, Bodrum’u kesip geçen bir depremcik etkinliği vardı. Deprem bu kırıkla Gökova kırığının kesim yerinde olmuştur. Ve bu düşüntü türünde bir kırıktır, yanal atımlı değildir. İlk kez deniz sularında bir süpürtü (tsunami) gördük. Bunun yüksekliği 1 metreye kadar varabildi ve karaya doğru ilerledi. Teknelere zarar verdi ve tekrar geri çekildi. Bundan daha büyüğü artık gelemez. Çünkü düşey atım çok büyük değildi. Burada olabilecek en büyük deprem 7- 7.2 büyüklüğünde olabilirdi. 6.3’lük deprem ile bu gerginlik boşaldı. Bu büyük oranda bundan sonra büyük bir deprem olasılığını azaltmıştır. Bunun oranı yüzde 20’nin altındadır. Bölgede artıçı depremler ise sürecektir. Bu deprem özellikle İstanköy adasında etkili olmuştur" dedi.

Bodrum'da deprem sonrası tsunami onlarca araç ve tekne sürüklendi

Derya Tuna Bodrum'da pasta üflerken depreme yakalandı

Deprem uzmanından uyarı: Artçılar 3 hafta yoğun olarak sürecektir
Bodrum’da yıkım görülmemesinin 2007 deprem yönetmeliğinin başarısı olduğunu dile getiren Prof. Dr. Ercan şöyle devam etti:

''BODRUM KALESİ YIKILMADIYSA...''

"Bu yönetmelikle sağlam yerde sağlam yapılar yapılmıştır. Türkiye büyük bir sınavdan başarı ile çıkmıştır. Bodrum’daki yapılar 6.6’lık bir depreme kadar dayanıklıdır. Ancak köylerdeki yığma yapılarda hasar görülebilir. Bodrum Kalesi’nin 6.3’lük bu depreme dayanabilmesi çok iyi bir şeydir. Bodrum Kalesi yıkılmadıysa, bölgedeki turistik tesislerin ve yazlık konutların yıkılması zaten beklenemez. Bodrum’un zemine topraktan oluşmamaktadır, kayadan oluşmaktadır. Bu nedenle depremin yıkım gücü ’5’ olmuştur. Eğer aynı deprem Doğu Anadolu’da olsaydı, yıkım gücü 8-9 olurdu. Depremin süresi 16-17 saniyedir. Bu uzun bir süredir. Yıkım yapsa bu sürede yapardı. 1894 İstanbul Adalar depremi bu büyüklükteydi, o da 16 saniye sürmüştü, kapalı Çarşı ve camiler yıkılmıştı, ölümcül olmuştu. Türkiye’de yapı niteliği arttı. Gerek yer bilimcileri gerekse inşaat mühendisleri ve mimarları, ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı kutluyorum. Türkiye büyük bir sınavdan olumlu olarak geçmiştir. Aferin Türkiye’nin bilimine. Yazlıkçıların bölgeden kaçışmasına neden yoktur. Denize girebilirler. İki yıldır kötü olan turizme deprem yüzünden darbe vurulmasın."

Bodrum denizde tsunami böyle görüntülendi

Ege Depremi Yunanistan'ı da vurdu acı haberler var

''3 İLE 4 ATOM BOMBASI GÜCÜNDE''

Depremin yaklaşık 3-4 atom bombası gücünde olduğunu belirten Prof. Dr. Ercan, "Bu depremin ana deprem olduğu, ardından daha büyük bir depremin gelmesinin şaşırtıcı olacağı kanısındayım. Artçı depremler gün boyu, ayrıca gelecek 3 hafta yoğun olarak sürecektir. Bunların büyüklükleri 5.2’ye dek varabilir" diye konuştu.

YAKIN GEÇMİŞTEKİ YIKICI DEPREMLER

Prof. Dr. Ercan, bu bölgede, yakın geçmişte yaşanan yıkıcı depremlerin 1926’da Finike’de 6.9, 1941’de Muğla’da 6.0, 1941’de Muğla’da 5.7, 1957’de Fethiye’de 7.1, 1956’da Köyceğiz’de 5.7, 1961’de Marmaris’te 6.5, 1969’da Fethiye’de 6.2, 2004’te Gökova’da (Bodrum) 5.5, 5.4, 5.0 olduğu bilgisini de verdi.

ÖNCEKİ HABERLER
Dördüncü kez alkolle yakalanınca sürücü bakın ne yaptı
Dördüncü kez alkolle yakalanınca sürücü bakın ne yaptı
Köprüde Buluşmalar Kısa Film Atölyesi-I tamamlandı
Köprüde Buluşmalar Kısa Film Atölyesi-I tamamlandı
Bu hafta hangi filmler vizyona giriyor?
Bu hafta hangi filmler vizyona giriyor?
Aborjinler Avustralya'ya sandığımızdan çok daha önce yerleşmiş
Aborjinler Avustralya'ya sandığımızdan çok daha önce yerleşmiş
Muğla Valisİ Esengül: Can ve mal kaybı yok
Muğla Valisİ Esengül: Can ve mal kaybı yok
Adet düzensizliklerini ciddiye alın!
Adet düzensizliklerini ciddiye alın!
Köpeklerin dost canlılığının nedeni genetik değişiklik
Köpeklerin dost canlılığının nedeni genetik değişiklik
Uruguay'da eczanelerde marihuana satılması artık yasal
Uruguay'da eczanelerde marihuana satılması artık yasal
Mevsimlik işçi çocukları için çadırda yaz okulu
Mevsimlik işçi çocukları için çadırda yaz okulu
Dikkat bu ağrı her üç kişiden birinin sorunu
Dikkat bu ağrı her üç kişiden birinin sorunu