BIST 4.856
DOLAR 18,64
EURO 19,73
ALTIN 1.077,01
HABER /  GÜNCEL

Moskova'da kritik görüşme sonrası flaş vize müjdesi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve mevkidaşı Sergey Lavroy Moskova'da görüştü. Basın toplantısında iki ülke arasında vizelerin kaldırılması ile ilgili bir soruya Lavrov, "Umarım en kısa zamanda müjdeyi alacaksınız" karşılığı verdi. Hem Çavuşoğlu hem de Moskova'da bulunan Milli SAvunma Bakanı Hulusi Akar ile MİT Başkanı Hakan Fidan, Putin tarafından kabul edilecek.

Abone ol

DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve mevkidaşı Sergey Lavroy Moskova'da ortak basın toplantısı düzenledi. İki ülke arasında vizelerin kaldırılması ile ilgili bir soruya, Lavrov, 'Uzmanlarımıza talimatlar verilecek. Atılacak adımlar görüşülecek. Umarım en kısa zamanda müjdeyi alacaksınız' dedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rus mevkidaşı Sergei Lavrov Moskova’daki görüşme sonrasında açıklama yaptı. İşte açıklamadan satır başları.

LAVROV: SURİYELİ MÜLTECİLERİN EVE DÖNÜŞÜ İÇİN...

Ticaretimiz arasındaki engellerin kaldırılması konusunda mutabakat sağladık. Gelecek yıl turizm yılı olacak Türkiye ve Rusya arasında. Bu sene Türkiye’ye giden Rus turist sayısı 5 milyonun üzerine çıkacaktır. Vize konusunda istişare mekanizması oluşturulacak. Bugün ilgi odağımız Suriye meselesi oldu. Suriyeli mültecilerin evlerine dönüşü için uygun ortam oluşturulacak. Oradaki teröristlerin köklerinin kazınması ülkenin istikrar kavuşması görüşüldü.

Flaş gelişme! Çavuşoğlu, Akar ve Fidan Putin ile görüşecek

 ÇAVUŞOĞLU: İKİLİ İLİŞKİLER VE BÖLGESEL SORUNLAR...

İlişkilerimizi her alanda en üst düzeye çıkarmak için yoğun gayret sarf ediyoruz. Lavrov’un söylediği gibi enerjiden tarıma turizmden savunma sanayine kadar birçok alanda ilişkilerimi gelişiyor. Ve somut projeleri hayata geçiriyoruz. İleriki yıllarda Türkiye Rusya ilişkileri daha iyi olacak. Rusya’dan gelen turist sayısının sürekli artması bizleri memnun ediyor. Gelecek sene kültür ve turizm yılı olacak her iki ülkede de. İkili ilişkilerin yanında bölgesel konulardaki iş birliğimiz önemli. Bugün Suriye’yi konuştuk. Bir yandan ateşkesi devam ettirmek için birlikte çalışmaya devam etmemiz lazım. Diğer yandan siyasi süreç için çabalarımızı artırmamız gerekiyor. Bir an önce anayasa komisyonunu oluşturulması ve çalışmaya başlaması Suriye’nin geleceği için önemlidir.

SORU-CEVAP BÖLÜMÜ...

VİZE KONUSUNDA SOMUT ADIMLAR NE ZAMAN GÖRÜLECEK?

LAVROV: Uzmanlarımıza talimatlar verilecek. Atılacak adımlar görüşülecek. Mutabakat sağlamak o kadar zor değil. Örneği tır sürücüleri zorluk çekiyor. Bunu çok hızlı yapabileceğiz. Hususi pasaport taşıyıcılar, hizmet pasaportlarının yanı sıra bunlar var. Hizmet pasaportlar ve hususi pasaport taşıyıcıları için vizelerinin kaldırılması için bir nota gönderdik. Umarım en kısa zamanda müjdeyi alacaksınız.

İDLİB'İ SAVUNMA BAKANLARI VE İSTİHBARATÇILAR KONUŞUYOR

Orada birçok sivil var silahlı muhalifler de var. Ama on binlerce militan da var. Bu bölgeyi denetim altına almaya çalışıyorlar. Sağlıklı muhalefeti silahlı muhalefetten ayrıştırma sürecini engellemeye çalışıyorlar. Türkiye milli savunma bakanı görüşmeler yapıyor burada. İstihbarat birimleri konuşuyorlar. Az sonra bununla ilgili bilgiyi paylaşabileceğiz sizinle.

ÇAVUŞOĞLU: 3.5 MİLYON SİVİL NEREYE GİDECEK?

İdlib geriye kalan tek çatışmasızlık bölgesi diyebiliriz. Koridor açıldığı zaman maalesef sadece siviller değil bazı radikal gruplar da buraya gelmişti. Ilımlı muhalefet ve sivil halkı rahatsız etmektedirler. Elbette teröristlerle sivil insanları ayırmamız lazım. Burada askeri bir çözüm felaket olur. Sadece İdlib için değil Suriye’nin geleceği için de felaket olur. 3,5 milyon sivil nereye gidecek? Diğer yandan teröristlerin etkisiz hale getirilmesi önemli. Bize tehdit oluşturuyoırlar. Hemen sınırımızdalar. Biz inanıyoruz ki Astana anlaşmasına sadık kalacağız.

İDLİB’DE RUSYA ASKERİ VE SİYASİ DESTEK VERMEYE HAZIR

ÇAVUŞOĞLU: Bu konuda Rus dostlarımızla her şeyi konuşuyoruz. Burada önemli olan söylediğim gibi Rusya’nın endişelerinin ortadan kaldırılması. Buradaki radikal grupların Rusya ve Türkiye’ye tehdit oluşturmaması gerekiyor. Bazı radikal grupları ortadan kaldırmak için tüm İdlib’e saldırmak tam bir felaket olur. İmajımız da zedelenir. İdlib’e saldırmak yerine birlikte ne yapabiliriz buranın istikrarını nasıl koruruz bunu sağlamamız lazım.

TERÖRİSTLER SİVİLLERİ ZIRH GİBİ KULLANIYOR

LAVROV: Teröristler sivil insanları zırh gibi kullanıyor. Oradan Rus güçlerine saldırılar düzenleniyor. Elbette bu ayrıştırmayı yapmak için elimizden geleni yapmamız lazım. Ve riskleri siviller için en aza düşürmemiz gerekiyor.