BIST 1.127
DOLAR 6,97
EURO 8,20
ALTIN 440,94
HABER /  EKONOMİ

Moody’s'ten korkutan tahmin !Türkiye ekonomisi muhtemelen...

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye ekonomisine dair tahminde bulundu. Moody’s, Türkiye ekonomisinin muhtemelen resesyona girdiğini belirtti. Kurum, Türkiye’nin 2019 ortasına kadar her çeyrekte daralmasını bekliyor.

Abone ol

BloombergHT'nin haberine göre, ‘Küresel Makro Görünüm: 2019-2020' raporunda Türkiye'nin dış şoklara karşı duyarlı kalmayı sürdürdüğünü belirten derecelendirme kuruluşuna göre, Türkiye ekonomisinde gelecek çeyreklerde ‘sert küçülme' yaşanabilir.

Moody's, Türkiye ve Arjantin ekonomilerinin küçülmesiyle Çin'in yavaşlamasının 2019'da gelişen ülke piyasalarında büyümeyi aşağı çekmesinin beklediğini açıkladı.

RESESYON NEDİR?
Resesyon, kelime anlamı olarak "durgunluk" olarak tanımlanmaktadır. Bir kaç aydan daha uzun süren ekonomi genelinde belirgin bir düşüşü temsil eder. Başka bir deyişle ülke ekonomisinde ki büyüme hızının, nüfus artış hızından daha düşük olması sebebiyle kişi başına düşen milli gelirin yerinde saymasıdır. Makro ekonomik tüm göstergeler; Endüstriyel üretim, istihdam, reel gelir, toptan ve perakende ticaret verileri de bu ölçümlemenin içerisindedir.

İKİ DÖNEM NEGATİF OLMASI DEMEK...
Teknik göstergelerin bir resesyonu işaret etmesi için birbirini takip eden iki çeyreklik dönemde negatif bir ekonomik büyüme göstermesi, bazı ekonomistlere göre ise bir ülke tarafından ölçülen Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın (GSYİH) izlenmesi yeterlidir. 

ÖNCEKİ HABERLER
Yılın transferi! Guardiola'dan milli yıldıza kanca
ALES sınavı ne zaman ALES 3 sınav kaç dakika sürüyor?
Akhisarspor - Sevilla maçı hangi kanalda saat kaçta?
Ankara'da 14 öğretmen hakkında gözaltı kararı
Genk - Beşiktaş maçı hangi kanalda saat kaçta?
Kavurma nasıl yapılır kolay ve pratik kavurma tarifi
Yorumlar 5 yorum