BIST 1.331
DOLAR 7,81
EURO 9,49
ALTIN 460,69
HABER /  GÜNCEL

MİT'e büyük iş düştü Afrin harekatındaki görevleri neler?

Afrin operasyonunda Türk Silahlı Kuvvetleri'ne MİT büyük bir destek sağlıyor. Terör örgütü YPG'nin mevzilerini belirleyip, TSK'ya MİT veriyor. Örgütün konuşmalarını dinleyerek de bu bilgileri askeri birliklerle paylaşan da MİT. İşte Zeytin Dalı operasyonunda MİT'in görevleri...

Abone ol

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Zeytin Dalı Harekatı'nda Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) hedef belirleme ve Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) yönlendirilmesi konularında destek sağlıyor. 

Edinilen bilgiye göre, MİT, üçüncü gününe giren harekat kapsamında TSK ile eşgüdüm halinde hareket ediyor.

SAHADAN HER AN BİLGİ GELİYOR: MİT, Afrin merkezindeki elemanlarının çektiği ve uydudan alınan görüntüleri analiz ediyor. Analiz sonucunda askeri olan hedefleri belirleyen MİT, listeyi sahadaki TSK birliklerine iletiyor. 

ÖRGÜTÜN HABERLEŞME AĞINI DİNLİYOR: Ayrıca MİT elemanları, terör örgütünün haberleşme ağını da dinliyor ve teröristlerin konuşlandıkları noktaları da sahadaki TSK birlikleriyle paylaşıyor. 

TSK, ÖSO birliklerinin koordinasyonu ve harekata yönlendirilmesi konusunda da MİT ile beraber çalışıyor. 

BÖLGEDEN SÜREKLİ İSTİHBARAT TOPLANIYOR: MİT, hava saldırıları için belirlenen hedefleri sık sık güncelliyor ve imha edilen hedefin son durumu hakkında da TSK'ya istihbarat toplama desteği veriyor. 

Zeytin Dalı Harekatı'nın ilk gününde Afrin'in Raco ve Bülbül beldelerine bağlı Şenkal, Kurni, Bali, Edamanlı köyü ile Kita, Kordo ve Bibno çiftlikleri, Suriye Tel Tepesi ile 240. Tepe isimli noktaları ve iki tepeyi daha ele geçirmişti.

Böylece harekatın ilk gününde Afrin'in kuzey, kuzeybatı ve batı yönlerinden girilmiş oldu.

Zeytin Dalı Harekatı'nın kara unsurlarının Afrin'e yeni saldırılarla farklı yönlerden de girerek gelişmesi bekleniyor.

Afrin'den sonra İdlib'de son dakika gelişmesi! Bomba iddialar var

 TÜRKİYE'NİN MEŞRU MÜDAFAA HAKKI

Genelkurmay Başkanlığının açıklamasında, harekatın Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin terörle mücadeleye yönelik kararları ve Birleşmiş Milletler sözleşmesinde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edildiği bilgisine yer verilmişti. Açıklamada, yalnızca teröristlere ait noktaların hedef alındığı, sivillere zarar gelmemesi için her türlü hassasiyetin gösterildiği vurgulanmıştı.

Afrin, Esed rejiminin Temmuz 2012'de çatışmaksızın PYD/PKK’ya devretmesiyle, örgütün iç savaş boyunca en fazla yuvalandığı alanlardan oldu. Coğrafi yükseltileri nedeniyle Kilis'in merkezi ve Hatay'ın önemli bölümü Afrin'deki örgütün ateş menzilinde kalıyor. Örgüt uzun yıllardır Amanos Dağları'nı Suriye'den Türkiye'ye sızmak için kullanıyor. PYD/PKK, Suriye'nin kuzeybatısından Akdeniz'e çıkmak için de Afrin'e bel bağlıyor. Terör örgütü, Afrin üzerinden Fırat Kalkanı ve İdlib çatışmasızlık bölgesini de tehdit ediyor. Suriye topraklarının dörtte biri, Türkiye-Suriye sınırının da yüzde 65'i örgütün işgali altında bulunuyor.

KYB'den akıllara zarar Afrin açıklaması! İzin verin girelim

Rusya'dan peş peşe Afrin operasyonu açıklamaları...

ÖNCEKİ HABERLER
KYB'den akıllara zarar Afrin açıklaması! İzin verin girelim
Taşeron kadro listesi 2018 isim isim ilk başvuru sonuçları
Rusya'dan peş peşe Afrin operasyonu açıklamaları...
Savaşçı son bölüm neler oldu 29.yeni bölüm Temo'nun ikizi mi var?
Flaş gelişme! Resmen Kılıçdaroğlu'na rakip oldu
Kadir Topbaş eşi Özleyiş Topbaş ve çocukları kimdir?
Yorumlar 10 yorum