BIST 1.569
DOLAR 7,42
EURO 9,01
ALTIN 445,90

MİT inlerine böyle girdi! Ses getiren operasyonlar

Afrin'de 'Zeytin Dalı Harekatı'nda, Piyade Üsteğmen Oğuz Kaan Usta ve Piyade Uzman Çavuş Mehmet Muratdağı'nı şehit eden terörist grubu jandarma ile Suriye'de yakalayan MİT, son aylarda dünyanın çeşitli yerlerinde aranan firari teröristleri Türkiye'ye getirdi.

Milli İstihbarat Teşkilatı son aylarda kamu düzenini bozan, güvenlik güçlerine yönelik saldırıda bulunan ve halkın huzurunu bozan eylem içinde olan terör örgütlerine karşı yurt dışında operasyon üzerine operasyon düzenleniyor. Başta FETÖ ve PKK olmak üzere, Türkiye'den kaçan firari teröristlerin peşinin bırakmayan MİT, dünyanın farklı noktalarında 'silahlı terör örgütü üyeliği' suçlamasıyla aranan teröristleri Türkiye'ye getirdi.

Ses getiren yurt dışı operasyonlara imza atan MİT, 2013 yılında Reyhanlı'daki bombalı saldırıda Suriye istihbaratıyla irtibatı sağlayan ve failleri yönlendiren Yusuf Nazik'in ardından bu kez, yine Suriye'de Zeytin Dalı Harekatı'nda, Piyade Üsteğmen Oğuz Kaan Usta ve Piyade Uzman Çavuş Mehmet Muratdağı'nı şehit eden terörist grubu Türkiye'ye getirdi. İşte o operasyonlar:

30.03.2018: MİT'in Kosova istihbaratıyla etkin iş birliği içinde gerçekleştirdiği operasyonla Türkiye'de aranan FETÖ/PDY'nin 6 üst düzey mensubu yakalandı. Operasyonla yakalanan 6 FETÖ/PDY firarisi, Balkan ülkelerindeki faaliyetlerinin yanı sıra Türkiye'deki örgüt elemanlarının Avrupa ülkeleri ile ABD'ye kaçırılmasını da organize etmekle görevliydi.

10.04.2018: MİT, FETÖ'nün Türkiye'ye 5 bin kilometre uzaklıktaki orta Afrika ülkesi Gabon'daki yapılanmasını çökertti. MİT'in gerçekleştirdiği operasyonda 3 üst düzey isim Türkiye'ye getirildi. FETÖ'nün Gabon yapılanması içindeki Osman Özpınar, İbrahim Akbaş ve Adnan Demirönal, MİT'in operasyonuyla ele geçirildi.