BIST 1.096
DOLAR 7,66
EURO 8,96
ALTIN 469,45

Milli Savunma Bakanlığından Oruç Reis açıklaması

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki deniz yetki alanlarında sismik araştırma faaliyetine başlayan 'MTA Oruç Reis' araştırma gemisine Türk Deniz Kuvvetleri (TSK) tarafından refakat ve koruma sağlandığını açıkladı.

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de yürüttüğü arama ve sondaj çalışmaları devam ediyor.

Oruç Reis sondaj gemisinin bölgeye hareket etmesinin ardından Yunanistan tarafından gelen açıklamaların ardından zaten var olan gerilim bir anda artmıştı.

Türkiye, Yunan tarafından gelen açıklamalara en üst makamlardan cevap vermesinin ardından Milli Savunma Bakanlığı (MSB) da konuya ilişkin bir paylaşım yaparak Oruç Reis'e tam koruma sağlandığını açıkladı.

Bakanlığın Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki deniz yetki alanlarında sismik araştırma faaliyetine başlayan MTA Oruç Reis araştırma gemisine Türk Deniz Kuvvetleri tarafından refakat ve koruma sağlanmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri, deniz yetki alanlarımızda uluslararası hukuktan kaynaklanan hak, alaka ve menfaatlerimizi koruma azim ve kararlılığı çerçevesinde gerekli tüm tedbirleri almıştır" denildi.