BIST 10.982
DOLAR 32,99
EURO 35,89
ALTIN 2.518,56
HABER /  SEÇİM  /  YEREL SEÇİMLER 2019

MHP'li Erkan Akçay'dan Bahçeli'ye çağrı yapan İmamoğlu'na yanıt!

Ekrem İmamoğlu'nun Devlet Bahçeli'ye yaptığı sürece katkı yapma çağrısına MHP'den yanıt geldi. "Seni belediye başkanı olarak ilan edecek YSK, biz değiliz" diyen MHP'li Erkan Akçay, İmamoğlu’na "Evinde otursun Televizyonun karşısında Kemal Sunal’ın Zübük filmini seyretsin. Yiğitsen git de büyükşehir belediye başkanın makamına otur bakalım" diye seslendi.

Abone ol

MHP’den, MHP Lideri Devlet Bahçeli'ye 'sürece katkıda bulunma' çağrısı yapan CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu'na yanıt geldi.

MHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay, yerel seçim sonuçlarını ve İstanbul seçimine yönelik tartışmaları değerlendirdi.

CHP saygısızlık, şirretliğe varan bir hırçınlık sergiliyor

Erkan Akçay, MHP'nin elindeki bazı büyükşehir belediyelerinin kaybedilmesine ilişkin soru üzerine de, "Seçim bu, kaybedilebilir de kazanılabilir de. Bunu biz çok partili demokratik siyasi hayatın bir neticesi olarak bu seçim sonuçlarını saygıyla karşılarız" dedi. MHP olarak kendilerinin bu saygıyı gösterdiğini ancak CHP'de bu saygıyı görmediklerini kaydeden Akçay, "Aksine tam bir saygısızlık, şirretliğe varan bir hırçınlık sergiliyorlar" şeklinde konuştu.

İmamoğlu'na eleştiri: Seni belediye başkanı ilan edecek YSK biz değiliz

Akçay, CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu eleştirerek, şöyle devam etti:

"Bir belediye başkanı adayı bir günde 12 basın toplantısı yapar mı? Hele hele Anıtkabir'e gidip şeref defterine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı diye imzalar mı? Bu ne hadsizliktir? Hem kamuoyunu hem YSK'yı, il ve ilçe seçim kurullarını baskı alma gayreti içerisindedir. Demokrasiye de sandığa da saygısızlıktır, hukuka da saygısızlıktır. CHP, önce bir söylesin bakalım Türkiye'de kaç yerde hangi seçimlere itiraz etti?

BAHÇELİ'YE BÖYLE ÇAĞRI YAPMIŞTI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye seslenmek istiyorum. Bunca yıllık devlet tecrübesine güvenerek bu sürece dahil olmasını ve çözüme katkı sunmasını bekliyorum. Kişisel hırsları nedeniyle bu işi çok başka yerlere çekenlere engel olmasını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak rica ediyorum.

Bir imza at da görelim

Bu hırçınlık niye, beni endişe sevk ediyor acaba diyorum bu İstanbul, Ankara'da bunlar bir seçim hileleri yaptılar da bunların ortaya çıkmasından mı korkuluyor? İddialar vahim. ‘Bizdeki bilgiler benim kazandığımı gösteriyor, ben giderim, ben belediye başkanıyım, beni belediye başkanı olarak ilan edin'… Seni belediye başkanı olarak ilan edecek YSK, biz değiliz, Cumhurbaşkanı değil. Anıtkabir'e gideceğine o zaman madem hukuken haklı olduğunu düşünüyorsan, yiğitsen git de büyükşehir belediye başkanın makamına otur bakalım, bir imza at da görelim bakalım."

Bir kenara alıp da bu oylar sayılmıyor, CHP'liler de olacak

İstanbul seçiminde hukuki sürecin tamamlanmasını herkesin sakin bir şekilde beklemesi gerektiğini vurgulayan MHP'li Akçay, "Tartışması yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı kim olacak? O da 31 Mart'tan itibaren oyların sayılması, iptal edilen oyların tekrar gözden geçirilmesi, sayım tutanaklarının, birleştirme tutanaklarının tekrar incelenmesiyle ortaya çıkacak. Yani YSK veya ilçe seçim kurulları veya AK Parti bir kenara alıp da bu oyları saymıyor, CHP'liler de olacak, bütün partililer de görecek. Şimdi iptal edilmemesi gereken bir oy açık açık iptal edilmişse o görülmeyecek mi herkes görecek. O zaman onu yazacağız" dedi.

Sakin olsun sabırlı olsun

MHP'li Erkan Akçay, CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu'na da "İmamoğlu sakin olsun, sabırlı olsun, bu süreçte saygılı olsun, itirazlara karşı hırçınlık göstermesin, sakin sakin evinde otursun ve televizyonun karşısında Kemal Sunal'ın Zübük filmini seyretsin, keyfine baksın, sonucu beklesin" diye seslendi.