BIST 1.910
DOLAR 13,72
EURO 15,54
ALTIN 786,53
HABER /  EKONOMİ

Meyve suyuna su kattılar! Gizli zam işte böyle yapıldı

Market raflarındaki paketli ürünlerin gramajını düşürerek yapılan gizli zam furyasına meyve suyu üreticileri de katıldı. İçinde yüzde 40 meyve olan bir içecekteki meyve oranı yüzde 10'a kadar düşürüldü. Böylece meyve sularına gizli zam yapıldı...

Abone ol

YILBAŞINDA meyve nektarına getirilen ÖTV ve artan meyve fiyatları meyve suyu üreticilerini meyve suyuna su katmaya yöneltti. İçinde yüzde 25 ile yüzde 99 arasında meyve bulunan ve meyve nektarı olarak adlandırılan meyve sularındaki meyve oranları bazı firmalarca düşürülmeye başladı. Örneğin içinde yüzde 40 meyve barındıran meyve nektarındaki meyve oranını yüzde 10’a kadar düşürenler oldu. Böylece Türk Gıda Kodeksine göre meyve oranı yüzde 10’a düşürülünce içeceğin kategorisi de değişti. İçinde yüzde 10 ile yüzde 24 arasında meyve barındıran içecekler ‘meyve suyu’ değil ‘meyveli içecek’ olarak adlandırılıyor. 

TÜKETİCİ PAHALI ÜRÜNÜ ALMAZ DİYE BÖYLE YAPILDI!... Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED) Başkanı İlker Güney, “Artan maliyetler ve meyve nektarına getirilen ÖTV, bazı üreticileri zorladı. Bu yüzden meyve nektarından meyveli içeceği bir kayış oldu. Bu olay yasalara aykırı değil. Zaten meyve suyu ambalajında içeceğin içindeki meyve oranı yazılıyor. Meyve oranı yüksek olunca fiyat da tabi ki yüksek oluyor. Artan maliyetleri ve ÖTV’yi de ekleyince son tüketicinin alacağı ürünün fiyatı da yükselmiş oluyor. Meyve suyu üreticileri, tüketici pahalı olan ürünü alamayacağı için böyle bir yol izliyor" dedi.

ÇİFTÇİLERİ ETKİLEYECEK... İlker Güney şöyle devam etti: "Ancak burada asıl dikkat edilmesi gereken yer çiftçiler ve onların ektikleri meyve ağaçları. Meyve suyu pazarında şeftalinin payı yüzde 35, kayısının ise yüzde 15. Yani pazarın yüzde 50’sine bu ikisi hakim. Meyve nektarından meyve içeceğine kayış demek tarımsal olarak da risk anlamı taşıyor. İleride meyvesini satamayan çiftçinin bu ağaçlar yerine başka şeyler ekmesi ya da hiçbir şey ekmemesi gibi bir tehlike ortaya çıkabilir. Şu an için sektörün büyük kısmının bu işe girmediğini söyleyebiliriz. Yüzde 10’luk kısım oran düşürme yolunu seçti. Son dönemlerde enerji maliyetleri de dahil birçok girdide artış oluyor. Maliyetler daha da artarsa meyveli içeceğe geçiş hızlanır.”

DAHA AZ MEYVE... Dimes Grup CEO’su Ozan Diren de, ana hammadde olan meyve dışında ambalaj gibi meyve dışı girdilerde de çok ciddi fiyat artışları yaşandığını söyledi. Bu yıl başında içeceklerle beraber nektar kategorisine getirilen yüzde 10’luk ÖTV’nin büyük etkisi olduğu kaydeden Diren, “Bu da tüketici fiyatlarına az da olsa yansıdı. Ancak burada yanlış bir analiz yapıldı. Nektarın iki tarafı var. Türkiye’de üretilen vişne, şeftali ve kayısı gibi ürünlerin ana tüketim alanı meyve nektarı. Ancak burada asıl vergi ithalata dayalı ve besleyici olmayan ürünlere gelebilirdi. Biz bunu da meyve suyu endüstrisi olarak anlattık. Umarım bu yanlıştan dönülür. Meyve nektarlı üreten üreticiler de ‘içecek üretelim, daha az meyve koyalım’ demeye başladı. ‘Vergi de geldi maliyetlerimizi azaltalım’ şeklinde hareket etme yolunu seçtiler” diye konuştu.

İçindeki meyve oranına göre içeceklerin isimleri...

GELİŞMİŞ ÜLKELER YÜZDE 100 İÇİYOR... Anadolu Etap Genel Müdürü Demir Şarman, “Geçmişte yüzde 35 saf vişne suyu kullanıp vişne suyu nektarı üreten kimi üreticiler, tamamıyla gıda kodeksine uygun olarak yüzde 20 saf vişne suyu kullanarak meyveli içecek kategorisinde üretimine geçiş yapabiliyor. Ürün ambalajlarında ve etiketlerinde açıklayıcı bilgileri tüketiciler ile paylaştıkları sürece bu yasal bir üretim ve ticarettir. Ama sonuç itibariyle, ekonomik nedenlerle, vatandaşlarımız da daha az meyve özü olan içecekleri tüketmek durumunda kalıyor. Gelişmiş ve refah seviyesi yüksek ülkelerde yüzde 100 meyve suyu tüketimi artarken, gelişmekte olan ülkelerde maalesef hala nektar ve meyveli içecekler tercih ediliyor” dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Saç boyalarındaki gizli tehlike
Saç boyalarındaki gizli tehlike
Argan yağının faydaları
Argan yağının faydaları
Multi-Masking nedir?
Multi-Masking nedir?
Çalıştığı işyerini iki defa soydu parayla kamyonet ve motorsiklet aldı
Çalıştığı işyerini iki defa soydu parayla kamyonet ve motorsiklet aldı
Lucescu'dan şaşırtan Arda Turan cevabı
Lucescu'dan şaşırtan Arda Turan cevabı
Cumhurbaşkanı Erdoğan öğrencilere burs müjdesi
Cumhurbaşkanı Erdoğan öğrencilere burs müjdesi
12 yaşındaki çocuğu taciz eden adam tutuklandı
12 yaşındaki çocuğu taciz eden adam tutuklandı
Çocukluk arkadaşına kanlı infaz
Çocukluk arkadaşına kanlı infaz
İzmir'deki göçmen faciasıyla ilgili 4 gözaltı
İzmir'deki göçmen faciasıyla ilgili 4 gözaltı
Pakdemirli: Fiyatlardaki dalgalanmalara son vereceğiz
Pakdemirli: Fiyatlardaki dalgalanmalara son vereceğiz