BIST 4.874
DOLAR 18,63
EURO 19,41
ALTIN 1.051,84
POLİTİKA

Mevlüt Çavuşoğlu'ndan Suudi Başsavcı'nın Kaşıkçı açıklamasına yanıt

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suudi Arabistan Başsavcılığı'nın Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili yaptığı açıklamayı tatmin edici bulmadığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,gerçek azmettiricilerin bulunması çağrısını yaptı. Cinayetin planlı olduğunu yineleyen Çavuşoğlu, "Bu işin takipçisi olacağız.'' dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Akdeniz Üniversitesi Akademik Yılı ilk ders programı ve Fahri Doktora Töreni’ne katıldı. Suudi Arabistan Başsavcılığı'nın Kaşıkçı cinayetine ilişin soruşturmasına ilişin 5 kişinin idamını istediği açıklamayı değerlendiren Çavuşoğlu, şunları söyledi:

CİNAYET ÖNCEDEN PLANLANMIŞTIR ''Başsavcı bu açıklamayı yapmadan önce Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı beni aradı yarım saat sonra başsavcının bu açıklamayı yapacağını önceden bana bildirdi. 11 kişinin şu anda tutuklu olduğunu anlıyoruz. Daha önce 18 kişi tutuklanmıştı. 11 kişinin 5 tanesi ile ilgili idam istemi var. Diğer kişiler neden serbest bırakıldı? Burada bazı açıklamaları tatmin edici bulmadığımı söylemek istiyorum. Bu şahsın ülkelerine geri götürülmesine direndiği için işlenildiği söyleniyor oysa önceden planlanmıştır. Cesedin parçalanması o anlık bir şey değil. Önceden öldürülüp parçalanması için gerekli cihazlar buraya getirilmiştir. Kaşıkçı'nın cesedi nerede? Talimat verenlerin, gerçek azmettiricilerin de ortaya çıkması gerekiyor, bu sürecin bu şekilde kapatılmaması gerekiyor. Bu işin takipçisi olacağız.''

Sitene Ekle