BIST 1.345
DOLAR 8,31
EURO 10,01
ALTIN 478,72
HABER /  GÜNCEL

Mersin'de caretta caretta alarmı! Dikkat yavrular çıktı...

MERSİN’in merkez Mezitli İlçe Belediye Başkanı Neşet Tarhan, nesli tükenmekte olan koruma altındaki caretta caretta türü deniz kaplumbağaları yavrularının sağlıklı bir şekilde denize ulaşabilmesi için ilçe sakinlerini ve tatilcileri daha duyarlı ve dikkatli olmaya davet etti.

Abone ol

Davultepe 100’üncü Yıl Tabiat Parkı’nda başlatılan çalışmaları yakından takip eden Başkan Tarhan, aşırı sıcaklar nedeni ile Doğu Akdeniz sahillerindeki yavru caretta caretta'ların ve yeşil deniz kaplumbağalarının olumsuz yönde etkilendiğini söyledi.

Mezitli kıyılarının canlı çeşitliliği bakımından oldukça zengin olduğunu belirten Başkan Tarhan, ilçe sakinlerini de daha duyarlı olmaya çağırdı. Sevimli deniz kaplumbağaların daha sağlık bir şekilde denize ulaşmalarını sağlamak için kumsallarda çeşitli çalışmalar başlattıklarını belirten Başkan Tarhan, şöyle dedi:

"Kaplumbağaların nesillerinin tükenmesindeki en önemli rollerden bir tanesi de denizlerimizin ve kumsallarımızın kirli olması. Bu konuyu da göz önünde bulundurarak, sahillerimizde temizlik konusunda ciddi çalışmalar başlattık. Gönüllü arkadaşlarımızla birlikte sahil temizliği yaparak, farkındalık oluşturduk. Dalgıçlarla birlikte denizin dibine atılan atıkları topluyoruz. Sahillerimizdeki yuva çıkışlarını gözlemleyerek, yavruların denize ulaşmasında yardımcı olduk. Mezitli kıyıları canlı çeşitliliği bakımından çok zengin bir yere sahip. Bu nedenle halkımızın daha duyarlı ve dikkatli olması gerekiyor."

ÖNCEKİ HABERLER
'Gezen tavuk yumurtası' yalanına servet gibi ceza
Kadıköy Fikirtepe'deki ölçümlerin sonucu ürküttü
Stephen Hawking uzaylıları Kristof Kolomb'a benzetti
Burdur Doğa Tarihi Müzesi öğrencilere de hizmet veriyor
İmalat sanayi kapasite kullanım oranları arttı
Lüks cip sulama kanalına uçtu
Lady Gaga'nın Amy Winehouse paylaşımı duygulandırdı
İmece usülü tırpanla ekin biçme
Goran Hareketi yeni liderini seçti Ömer Seyid Ali kimdir?
İnme kaynaklı hareket kayıplarına fizik tedavi yaklaşımı
Yorumlar