BIST 1.334
DOLAR 7,89
EURO 9,41
ALTIN 460,39
HABER /  EKONOMİ

Merkez Bankası'dan kemer sıkma sinyali!

DENİZLİ'de konuşan Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, ilave parasal sıkıştırma tedbirleri alınabileceğini açıkladı.

Abone ol

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, Denizli Sanayici, Tüccar ve İşadamları Platformu'nun düzenlediği toplantıda konuştu.

Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya, "Döviz piyasasında gözlenen oynaklığın fiyatlama davranışı üzerindeki olumsuz etkilerini sınırlamak amacıyla atılan adımlar büyük ölçüde amacına ulaşmıştır" mesajı verdi. Çetinkaya, gerekirse ilave parasal sıkılaştırma yapılabileceğini belirtti.

Çetinkaya şu mesajları verdi:

"İktisadi faaliyet ılımlı bir toparlanma sergilerken cari dengedeki iyileşme eğiliminin tekrar başladığı gözlenmektedir. Son aylarda yaşanan döviz kuru hareketlerinin gecikmeli etkileri enflasyon üzerinde kısa vadede yukarı yönlü baskı oluştursa da sıkı parasal duruşun da katkısıyla enflasyonun yeniden düşüş eğilimine gireceği tahmin edilmektedir.

Döviz piyasasında gözlenen oynaklığın fiyatlama davranışı üzerindeki olumsuz etkilerini sınırlamak amacıyla atılan adımlar büyük ölçüde amacına ulaşmıştır.

"TEMKİNLİ DURUŞ GEREKİYOR"

Küresel öngörülebilirliğin düşük olması temkinli bir politika duruşu gerektirmektedir. Bu çerçevede fiyatlama davranışları yakından takip edilerek gerekirse ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

TCMB fiyat istikrarı temel amacına odaklanmaya devam edecektir. Bütün politika araçları bu hedef doğrultusunda etkin olarak kullanılacaktır. Fiyat istikrarının kalıcı olarak sağlanması bakımından yapısal alanlarda atılacak ilave adımlar da büyük önem taşımaktadır.

Reel sektörün basiretli borçlanma ve etkin risk yönetiminin teşvik edilmesi ilerleme sağlanabilecek yapısal alanlardan biridir."

ÖNCEKİ HABERLER
Eşine kafa atan genel yayın yönetmenleri var
Dolar kuru birden coştu (Dolar kaç TL 8 Mart 2017)
2023'te faaliyet geçecek! Albayrak açıkladı
Merkel'den vekillere Türkiye uyarısı!
Kritik görüşme sonrası Almanya'dan flaş açıklamalar!
Habertürk stüdyosu karıştı Mete Yarar Deniz Zeyrek'e kızıp canlı yayını terk etti!
Yorumlar 3 yorum