GÜNCEL

Meclis Başkanı kim oldu? 2. İsmail Kahraman dönemi

Yeni Meclis Başkanı kim oldu sorusu yanıt buldu. TBMM Başkanı üçüncü tur oylama sonuçları ile seçildi. Meclis Başkanı İsmail Kahraman oldu. Peki İsmail Kahraman kimdir, rakipleri Zekeriya Temizel, Selma Irmak, Yusuf Halaçoğlu, Celal Adan kim?

Meclis Başkanı yeniden İsmail Kahraman oldu. AK parti adayı İsmail Kahraman üçüncü turda yeterli oyu alarak seçimi kazandı. Kahraman'ın rakipleri, CHP adayı Zekeriya Temizel, MHP adayı Celal Adan, HDP adayı Selma Irmak ve İyi Parti adayı Yusuf Halaçoğlu oldu. İşte İsmail Kahraman'ın başkan seçildiği meclisteki oylamaların sonuçları;

BİRİNCİ TUR SONUÇLARI : Meclis başkanı kim oldu sorusunun yanıtı için ilk tur oylama yapıldı. Oylama sonucunda hiç bir aday başkan seçilecek yeterli oyu alamadı. İlk tur oylamada adayların aldığı oylar şöyle: İsmail Kahraman 260, Zekeriya Temizel 113, Celal Adan 40, Selma Irmak 39, Yusuf Halaçoğlu 6, Tamer Dağlı 38 oy aldı.

İKİNCİ TUR SONUÇLARI : Birinci turda seçilmek için meclisin üçte ikisinin oyu gerekiyordu. Hiçbir aday 367 oy alamadığı için ikinci tura geçildi. İkinci turda da seçilmek için de 367 oy gerekiyor. Oy verme işlemi 2. tur için de bitti oylar sayıldı sonuçlar şöyle: İsmail Kahraman 257, Zekeriya Temizel 122, Celal Adan 40, Selma Irmak 38, Yusuf Halaçoğlu 7, Tamer Dağlı 37 oy aldı.

ÜÇÜNCÜ TUR SONUÇLARI : Buna göre ikinci turda da başkan seçilemediğinden üçüncü tur oylamaya geçildi. Üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğunun oyu yani 276 arandı. İsmail Kahraman 289 oy alarak
TBMM başkanı seçildi. İşte üçüncü tur oylama sonuçları:
İsmail Kahraman 289 , Zekeriya Temizel 124 Celal Adan 36 , Selma Irmak 37 , Yusuf Halaçoğlu 7 oy aldı.

Sitene Ekle
Etiketler
Yorumlar