BIST 1.542
DOLAR 7,41
EURO 9,02
ALTIN 441,83

Mahallenin geliniydi! Mardin'de seçime girdi muhtar seçildi

MARDİN'in Artuklu ilçesine Aydın'dan 29 yıl önce gelin gelen Yasemin Düzce, yörenin kadınları istediği için muhtar adayı oldu.

MARDİN'de Gümrük memuru Yasemin Düzce, 29 yıl önce evlendiği meslektaşı eşi Galip Düzce ile Suriye sınırındaki Artuklu ilçesine bağlı bağlı Çukuryurt Mahallesi'ne yerleşti. Tayinlerinin çıkmasının ardından değişik illerde görev yapan Düzce çifti 2 yıl önce emekli olduktan sonra Çukuryurt'a geri döndü.

Gelin geldiği mahalleye kadınların yoğun desteğiyle muhtar adayı olan Düzce, kendisine rakip çıkmayınca 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde 162 oyun 140'ını alarak muhtar seçildi.

Kadınlar istedi aday oldu: Düzce yaptığı açıklamada, ilk hedefinin kadınlara okuma-yazma öğretilmesi ile deniz görmeyen çocukları denizle tanıştırmak olduğunu söyledi.  29 yıl önce Çukuryurt'a gelin geldiğini, o zaman köydeki kadınlara okuma-yazma öğretmek için yaptığı girişimlerde başarılı olamadığını anlatan Düzce, kadınların talebi üzerine muhtar adayı olduğunu kaydetti.

Maaşımı onlar için kullanacağım: En çok çocuk ve kadınlara yönelik projeler gerçekleştirmeyi hedeflediğini dile getiren Düzce, şunları aktardı: "Burada deniz görmeyen çocuklarımız var. Yıllardır hayalim belediyeler ile temasa geçip buradaki çocukları denize götürmeyi veya buraya bir havuz kurmayı çok istiyorum. Hala okuma-yazma bilmeyen kadınlarımız var. Onlara kurs açılması için çalışacağım. Olmazsa muhtarlık maaşıyla ile bir öğretmen tutup kadınlarımıza okuma-yazma eğitimi vermeyi planlıyorum. Kadınların oyu ile seçildim, erkeklere söz hakkı vermediler ve beni tercih ettiler."