BIST 1.335
DOLAR 7,83
EURO 9,44
ALTIN 458,99
HABER /  GÜNCEL

Kuzey Kore füzeleri fırlattı tanımlayamadılar bile!

KUZEY KORE dediğini yaptı. 3 füzeyi Pasifik Okyanusu'na doğru ateşleyen Kuzey Kore'nin füzeleri 'tanımlanamadı' bile.

Abone ol

GÜNEY KORE, Kuzey Kore'nin tanımlanamayan bir roket fırlattığını duyurdu.

ABC News kanalı ise ABD'li yetkililerin Kuzey Kore'nin roket fırlattığı haberlerini doğruladığını yazdı. Güney Kore kaynaklarından gelen ilk bilgilere göre fırlatılan roket yaklaşık 250 kilometre havada kaldı. ABD'nin Pasifik Komutanlığı sözcüsü ise olaylı ilgili yaptığı açıklamada, Pyongyang yönetiminin üç kısa menzilli balistik füze fırlattığını ancak üçünün de başarısız olduğunu söyledi.

Güney Kore haber ajansı Yonhap, fırlatılan roketin balistik füze olabileceğini belirtti. Ancak füzelerin genel niteliğinin 'tanımlanamayan' olduğu açıklandı.

Gerçekleşen fırlatma, Kuzey Kore'nin bu sene içerisinde gerçekleştirdiği 13. füze denemesi oldu.

Bölgedeki Güney Kore ve Japonya kaynaklarından derlenen ilk bilgilere göre, füze Kuzey Kore'nin doğu kıyılarından ateşlendi. Yaklaşık 250 kilometre havada kalan ve Japon Denizi'ne düşen roketin ne kadar yüksekliğe ulaştığı ise tespit edilemedi. 

ABD'nin Pasifik Komutanlığı sözcüsü Dave Benham ise yaptığı açıklamada Kuzey Kore'nin üç adet kısa menzilli balistik füze ateşlediğini bunlardan ikisinin uçuş sırasında başarısız olduğunu diğerinin ise fırlatıldıktan hemen sonra infilak ettiğini söyledi.

GÜNLER ÖNCE EMİR VERMİŞTİ

ABD ile nükleer gerilimin sürdüğü Kuzey Kore'de resmi medya, Çarşamba günü Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un, kıtalararası balistik füzelerde (ICBM) kullanılmak üzere katı yakıt motoru ve savaş başlığı uçları imalatının arttırılması için emir verdiğini duyurmuştu.

Kuzey Kore'den yayınlanan fotoğraflar Pyongyang'ın 'Pukguksong-3' adlı yeni bir balistik füze geliştirdiğini de ortaya koymuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Yeni KHK'da sürpriz 3 bin kişi tahliye edilecek
Zeugma'ya 'sanal' ilgi
Tatilden yorgun dönmeyin zihin temizle yöntemleri
Tayvan yeryüzü gözlem uydusu gönderdi
Samanlık yapılan asırlık cami 78 yıl sonra yeniden ibadete açıldı
65 yaş üstü yasaklar neler saat kaçta dışarı çıkılıyor?
Yorumlar 7 yorum