Kuşburnu 'c vitamini'nin en zengini! Bununla da bitmiyor...

Kuşburnu, son zamanlarda adından sıkça söz ettiren bir bitki. Faydaları ortaya çıktıkça popülerliği de haliyle artıyor. Gelin c vitamini yönünden en zengin besin olarak seçilen kuşburnunu ve faydalarını inceleyelim.

Kuşburnu 'c vitamini'nin en zengini! Bununla da bitmiyor... - Sayfa 1

Kuşburnu, gülgiller familyasından bir bitkidir. Halk arasında Yabangülü, Şillan, Deligül, Gülburnu, Gülelması olarak da bilinir. Çalı formundadır. Çok eski çağlardan beri şifa veren bir ürün olarak insanlar tarafından kullanılmaktadır.Yüksek oranda C vitamini içeren bu şifalı bitki, hastalıklara karşı koruyucudur ve özellikle kış aylarında soğuk algınlığı ve gribe karşı tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır. Son yıllarda özellikle çayı ile popüler hale gelen bitki, tarih boyunca aktarların şifa amacıyla yaygın kullandıkları bir bitki türü olmuştur.

114
Kuşburnu 'c vitamini'nin en zengini! Bununla da bitmiyor... - Sayfa 2

Kuşburnunun tarihinin gülle eşzamanlı olduğu söyleniyor. M.Ö. Akdeniz ülkelerinde saflık ve temizliğin simgesi olarak yetiştirilmiş. Romalılar çiçeğini karın ağrıları için ilaç olarak kullanmışlar, meyvelerinden kek, reçel ve şarap yapmışlar. Hipokrat zamanında iltihaplara karşı, Ortaçağ'da ve daha sonraki dönemlerde kan tükürmelere, dişeti kanamalarına, böbrek ve safra taşlarına, tenyaya, yılancık hastalığına karşı kullanılmıştır.

214
Kuşburnu 'c vitamini'nin en zengini! Bununla da bitmiyor... - Sayfa 3

Kuşburnunun özünde çok faydalı elementler vardır: C vitamini, e vitamini, b kompleks vitamini, kalsiyum, selenyum, demir, manganez... İçeriğindeki faydalı elementler sayesinde de sağlığa faydaları saymakla bitmeyecek türden. İşte kuşburnunun o faydaları:

314
Kuşburnu 'c vitamini'nin en zengini! Bununla da bitmiyor... - Sayfa 4

ENFEKSİYONLARI İYİLEŞTİRİR, ÖDEM ATAR: Kuşburnu vücutta biriken ödemin atılmasında ve iltihapların hızla iyileşmesinde kuvvetli bir yardımcıdır. İçerisindeki etken bileşenleri sayesinde enfeksiyonların iyileşme sürecini kısaltmaktadır.

414