HABER /  GÜNCEL

Kritik toplantı sonrası Bakan Albayrak'tan flaş mesajlar!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Almanya'da yaptığı açıklamada, "Bugün ortak ve mutabık kaldığı alanları daha da ileri ve geleceğe pozitif taşımak için verimli bir toplantı gerçekleştirdik" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Almanya'da mevkidaşlarıyla bir araya geldi. Görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenlendi. Önemli mesajların verildiği basın toplantısında Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, Türkiye ve Almanya arasında pozitif gelişmelerin olacağını söyledi. Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier de Türk ekonomisinin son derece güçlü ve sağlıklı olduğunu söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ortak açıklamada şunları söyledi:

"Bugün küresel ekonomik ve ticaret perspektifinde ülkelerin ve dünyanın çok farklı tehdit ve fırsatlarla olduğu bir dönemde; Türkiye Almanya ilişkileri ki şunu ifade etmek istiyorum. Bu ziyaretin yüzlerce yıllık bir ilişkiden, Osmanlı'dan bugüne Türkiye-Almanya ilişkileri tarihsel temelin üzerine yeni bir tuğla koyma noktasında önemli bir ziyaret olduğunu düşünüyorum.

"YENİ BİR DÖNEM BAŞLADI"

"Sadece AK Parti döneminde, Türkiye ile Almanya ticaret hacmini yüzde 300’e, 13 milyar dolardan 38 milyar dolara ulaştırmış. Bugün Türkiye ve Almanya her konuda farklı düşünmek durumunda değil. Bugün ortak ve mutabık kaldığı alanları daha da ileri ve geleceğe pozitif taşımak için verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Bölgemiz çok kritik bir bölge. Ortak bakış ve stratejik bakış açısıyla yeni bir dönemin başladığını düşünüyorum. İki ülkenin sosyal yakınlaşması yeni dönemde çok daha güçlü şekilde ilerleyeceğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier:

"Görevimiz esasen aynı zamanda sayın Şansölye ve sayın Cumhurbaşkanı’nın gerçekleştireceği ziyaretini hazırlamaktı ve biz de bunu yaptık. Hiçbir konu bu görüşmelerin dışında kalmadı. Ama daima sorunları aşma bilinciyle bunları gerçekleştirdik. Geçmişte zorlu konular da olmuştur her iki tarafta. Uzun yıllar süren işbirliğimiz ve dostluk da mevcut. Türkiye’de yatırım yapmış 7 bin 500’den fazla Alman şirketi mevcut. Bu ekonomik ilişkileri geliştirmek istiyoruz. Ortak çıkarlarımız konusunda mutabık kaldık."

Bakan Pekcan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Gerçekten çok verimli bir toplantı gerçekleştirdik sayın cumhurbaşkanımızın ziyaretleri öncesinde. Kendileriyle ekonomik ve dost ilişkilerimizin artırılması yönünde hemfikir olduğunu gördük. iki tarafta da aynı istek, hedef var. bunu biz iki üç kata da çıkarabileceğimize inanıyorum bu şekilde devam ederse. AB ile Türkiye’nin Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesi için toplantının başlaması gerekiyor. Almanya’nın desteğinin yanımızda olduğunu gördük. ticaret hacmimiz bu sene 38 milyar dolara ulaşacak" dedi.

Bakan Dönmez'in açıklamalarından satır başları:

"Son derece verimli bir toplantı yaptık. Türkiye son 15 yıldır enerji piyasalarını serbestleştirme konusunda dev adımlar attı. Şu anda Alman şirketlerin yatırımları 25 milyar euroyu aşmış durumda. Bu son derece sevindirici. 100 yılı aşkın süredir Alman firmaları Türkiye’de çalışıyor, Türk insanını istihdam ediyor. Bu ilişkilerin daha da geliştirilmesini istiyoruz. Son 10 yılda Türkiye’de enerji pazarı ortalama 5.5 büyüdü. Bu pazarda bu oyuncuları tekrar aramızda görmek istiyoruz."

ÖNCEKİ HABERLER
Doğubeyazıt'ta 6 terörist etkisiz hale getirildi
Doğubeyazıt'ta 6 terörist etkisiz hale getirildi
Hastaneye kaldırılan Gencebay'a Tatlıses desteği
Hastaneye kaldırılan Gencebay'a Tatlıses desteği
Türkiye'de bir ilk: Bunu yapanlara ceza kesildi!
Türkiye'de bir ilk: Bunu yapanlara ceza kesildi!
Erdoğan- Trump görüşmesi olacak mı?
Erdoğan- Trump görüşmesi olacak mı?
AK Parti'den çok önemli yerel seçim açıklaması!
AK Parti'den çok önemli yerel seçim açıklaması!
Sezen Aksu'nun babası kimdir kaç yaşında neden öldü?
Sezen Aksu'nun babası kimdir kaç yaşında neden öldü?
Yorumlar 17 yorum