BIST 1.524
DOLAR 7,46
EURO 9,01
ALTIN 437,81
HABER /  GÜNCEL

Klimasını bile aldılar Sinan Çetin'e haciz şoku!

Ünlü yönetmen Sinan Çetin’in şirketi Plato Film’e karşı İnşaat sektörünün önemli oyuncularından Taş Yapı’nın icra takibi başlattığı ortaya çıktı. Önceki gün Sabah gazetesinin duyurduğu dava sonucu sonrasında, Çetin’in şirket merkezinde haciz işlemi yapıldı.

Abone ol

Tarafların karşı karşıya gelmesine neden olan süreç ise 6 yıl öncesine dayanıyor. Taş Yapıiçin çekilmesi gereken 2 reklam filmi için Plato Film’e 6 yıl önce 200 bin dolar ödendi. Ancak filmler zamanında teslim edilmeyince Taş Yapı paranın iadesini istedi. Konuya ilişkin ulaştığımız Plato Film’in avukatı ise herhangi bir açıklama yapmadı. Taş Yapı, Plato Film’in banka hesabına 2 reklam filmi için 17 Temmuz 2012 günü 200 bin dolar havale yaptı. Taş Yapı’nın iddiasına göre, söz konusu filmler zamanında teslim edilmedi; yerine getirilmesi gereken işte gecikme yaşandı. Taş Yapı tarafı önce sözleşmeden döndüklerini Plato Film’e bildirdi, daha sonra çekilen ihtarname ile yapılan 200 bin dolarlık ödemenin iadesi talep edildi.

ÖNCE İCRA TAKİBİ
Ancak bu süreçten olumlu bir sonuç çıkmayınca Taş Yapı tarafı bu kez Plato Film’e karşı icra takibi başlattı. İstanbul 31. İcra Müdürlüğü nezdinde yapılan takip 2 yıl öncesine ait. Plato Film avukatları bu takibe itiraz etti. İtiraz sonucu icra takibi durdu. Taş Yapı tarafı bu kez itirazın iptali için ticaret mahkemesinde dava açtı. Davalı konumda olan Plato Film adına yapılan savunmada ise özetle şunlar kaydedildi: “Dava haksız ve yasalara aykırı. Davanın reddine karar verilmesi gerekir. Taş Yapı’yı 2 değil 5 film çekildi. Bunlardan bazıları kamu spotu şeklindeydi. Tüm çekilen filmler de zamanında teslim edildi. 5 film için yapılan harcama da 450 bin dolar. Plato Film olarak Taş Yapı’dan 250 bin dolar daha alacaklıyız. Taş Yapı tarafı, sözleşmeden hukuka aykırı bir biçimde döndü. Haksız davanın reddine karar verilsin.”

‘DOSYADA BELGE YOK’
Mahkeme, tarafların delil ve savunmalarını aldıktan sonra dosyayı bilirkişi gönderdi. Bilirkişi tarafından hazırlanan rapor Taş Yapı lehine çıktı. Raporda, Taş Yapı tarafından gönderilen 200 bin dolara karşılık, çekilmesi gereken filmlerin şirkete teslim edildiğini dair bir belgenin bulunmadığı kaydedildi. Raporda ayrıca, Plato Film’in 5 film için 450 bin dolar harcama yaptığı, dolayısı ile alacaklı konumda olduğunu destekleyen bir belgenin de dosyada mevcut olmadığı belirtildi. Raporda, Plato Film’in faizi ile birlikte 220 bin dolar ve yüzde 20 de icra inkar tazminatı ödemesi gerektiği kaydedildi.

KLİMAYA HACİZ
Mahkeme kararını geçen 23 Mart günü yazdı. Kararda, Plato Film’in anaparanın yanı sıra faizi ile birlikte 220 bin 284 dolar ile 135 bin 651 TL’lik icra inkar tazminatını ödemesi kararı verdi. Kararda ayrıca 100 bin lirayı aşan dava masrafı da Plato Film’in üstüne bırakıldı. Bu karar sonra taraflar, ödeme konusunda, yeniden temasa geçti.

Yürütülen bu görüşmelerden de olumlu bir sonuç çıkmayınca bu kez alacağın tahsili için icra takibine geçildi. Haciz yazıları, Plato Film’in çalıştığı tüm şirketlere ve bankalara gönderildi. İcra Müdürlüğü kararı ile de şirketin Beyoğlu’nda bulunan merkezine gidildi. 9 Nisan 2018 tarihli haciz tutanağına göre; anılan adreste bulunan bir klima haczedildi. Tutanağa göre, Plato Film’in güncel borcu 1 milyon 337 bin 349 lira seviyesinde.

Plato Film, ticaret mahkemesinin kararına karşı istinaf başvurusunda bulundu. Konuya ilişkin ulaştığımız şirket avukatı Burcu Çınar, müvekkili adına herhangi bir açıklamada bulunmayacağını söyledi.

ÖNCEKİ HABERLER
MHP Siirt milletvekili adayları 2018 YSK kesin listesi
MHP Niğde milletvekili adayları 2018 YSK kesin listesi
16 ilde eş zamanlı operasyon! Albaylar yarbaylar...
MHP Adana milletvekili adayları 2018 YSK kesin listesi
MHP Ankara milletvekili adayları 2018 YSK kesin listesi
Süleyman Soylu: Ey zavallılar yanlış adamlar seçtiniz...
Kremalı Domates Çorbası nasıl yapılır?
Akşener'den çok iddialı sözler: Hepiniz çok şaşıracaksınız
Emekliye bayram ikramiyesi ödemesi net tarihi-ne zaman 2018
MHP Şırnak milletvekili adayları 2018 YSK kesin listesi
Yorumlar 1 yorum