BIST 1.471
DOLAR 7,48
EURO 9,06
ALTIN 421,95
HABER /  GÜNCEL

Kırıma uğramak nedir? Uçağın kırıma uğraması ne demek?

Havacılıkta uçak veya helikopter kazalarında 'kaza kırıma uğradı' denilir. Helikopterin veya uçağın kaza kırıma uğraması demek hasar olabileceği anlamına gelir. Kaza kırımında yaralanma olabilir ancak ölüm durumu olmaz. Havacılık terimi olan kırım, kaza ve olay kelimeleri hangi durumda kullanılıyor.

Abone ol

Uçak veya helikopter kazalarında yapılan açıklamalarda hep "kırıma uğradı' ifadesi geçer. Peki kırıma uğramak nedir? Kaza kırımı ile kırım arasındaki fark nedir? Önce helikopterin kırıma uğraması ya da uçağın kırımı ne demektir onu açıklayalım;

Kırım: Bir donanımın geri döndürülebilir hasara uğradığı, yaralanmaların olabileceği, can kaybının yaşanmadığı hadiselerdir.

Helikopter kırıma uğraması : Helikopterin tekrar onarılmasına müsade edecek düzeyde hasar görmesidir. Böyle bir olayda can kaybının olmaması kırım anlamına gelir. Can kaybı olduğu taktirde, 'kırım' değil 'kaza' ifadesi kullanılır.

Uçağın kırıma uğraması nedir : Uçakların kırıma uğraması kelime anlamı bir donanımın geri döndürülebilir hasara uğradığı, yaralanmaların olabileceği, can kaybının yaşanmadığı hadiselerdir. Bu çeşitli sebeplerden dolayı olabilir. Örneğin bir motor arızası yaşanmış olabilir. Benzer şekilde çeşitli teknik veya fizikler aksaklıklar veya hava koşulları dolayısı ile yanlış veya hatalı yapılan inişlerde ve kalkış denemelerinde de hasar gerçekleşebilir.

KIRIMA UĞRAMAK : Kırımı uğramak sözü havacılık terimlerinden biridir. Kırıma uğradı ifadesi geçiyorsa 'ölümlü' bir kaza olmadığı anlamına geliyor. Kırım kelimesi yaralanmalı durumlarda uçak veya helikopterin de kısmen sağlam olduğu durumlar için kullanılan bir ifade. Örneğin Pegasus'un geçtiğimiz günlerde pistten çıkması 'kırım' kelimesinin tanımına uygundur.

Uçak kazasında ölüm durumu varsa 'kırım ifadesi kullanılmaz. Bu durumda olay için kaza ifadesi tercih edilir. Havacılıktaki terimler şu şekilde özetlenebilir;

Kaza : En az bir kişinin hayatını kaybettiği, hayati tehlike atlattığı ya da bir donanımın tamamen zarar gördüğü hadiselerdir.
Kırım : Bir donanıman geri döndürülebilir hasara uğradığı, yaralanmaların olabileceği, can kaybının yaşanmadığı hadiselerdir.
Olay : Herhangi bir kimsenin yaralanmadığı, donanımın hasara uğramadığı ancak emniyetsiz bir durumun ortaya çıktığı hadiseler için bu ifade kullanılır.

ÖNCEKİ HABERLER
Yemekteyiz 23 Mart kim kazandı puan sıralaması
Obezite diğer bir adıyla aşırı kilo meme kanseri için risk oluşturur mu?
Dünyada bir ilk: Devlet 129 milyar lira verecek!
Verheugen'den çarpıcı Türkiye analizi
PKK'nın Sincar oyunu!
Çavuşoğlu'ndan Çiftlik Bank telefonu!
Gözler THY'deydi: Açıklama geldi
Erdoğan istedi: 3. Havalimanı'nın yanına yapılıyor!
PKK'dan alçak pusu: Şehit ve yaralılar var
Aleksis Çipras'tan kızdıran Türkiye yorumu
Yorumlar