BIST 1.410
DOLAR 8,06
EURO 9,66
ALTIN 459,77
HABER /  SAĞLIK

Obezite diğer bir adıyla aşırı kilo meme kanseri için risk oluşturur mu?

Aşırı kilo bir diğer adıyla obezite meme kanseri riskini artırıyor. Uzmanlara göre, aşırı kiloları vermek için yağ ve şeker tüketiminin azaltılması, meyve sebze tüketiminin artırılması ve bolca lifli gıdalarla beslenilmesi büyük önem taşıyor.

Abone ol

Menopoz sonrası dönemde ana östrojen kaynağının kalça ve memelerde biriken yağlı dokular olduğunu söyleyen Meme Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ertuğrul Gazioğlu “Özellikle menopoz dönemi sonrasında alınan kilolar ve vücutta oluşan fazla yağ miktarı meme kanseri açısından risk teşkil ediyor” diyor. Prof. Dr. Ertuğrul Gazioğlu meme kanseri ve obezite arasındaki ilişkiyi anlattı.

YAĞ NE KADAR FAZLAYSA RİSK O KADAR YÜKSEK: Menopoz sonrası dönemde obez kadınlarda östrojen seviyesi, normal kilodaki kadınlara göre 1.5-2 kat daha fazladır. Menopoza giren kadınlarda yumurtalıklar işlevlerini yitirir ve östrojen salgısını durdurur. Bu dönemden sonra kadınlarda yağ dokusunda aromatizasyon yöntemi ile vücut, östrojene benzer bir hormon üretmeye başlar ve bu hormonun fazlalığı meme kanseri gelişiminde etkiye sahiptir. Bir kadında yağ dokusu ne kadar fazlaysa kandaki leptin düzeyi de o kadar yüksek seyreder. Bu leptin hormonu aromatizasyon yoluyla yağ dokusundan östrojen yapımını tetikler. Menopoz sonrası dönemde bir kadının vücudunda ne kadar fazla yağ dokusu varsa östrojene benzer ürettiği hormon da fazla olacağından meme kanserine yakalanma riskini artıracaktır. Yağ hücrelerinde ayrıca adipokin isimli bir madde salgılanır ve bu da tümör gelişimini hızlandırıcı bir etkiye sahiptir.

AŞIRI KİLO TANIYI GECİKTİREBİLİR: Obez kadınlarda meme kanserine yakalanma riski normal kilolu kadınlara göre 1.8 kat daha yüksektir. Yine obezite, memede büyüme ve yağlanmaya neden olacağından meme içinde oluşan kitlelerin fark edilmesi de gecikebilir ve bu nedenle geç tanı riski oluşur. Genel kural olarak bir kadın ne kadar aşırı kiloluysa o kadar daha büyük tümör gelişme riski vardır.

LİFLİ BESLENİN, MEYVE VE SEBZE TÜKETİN: Diyetlerinde yağ ve şeker tüketimini azaltan, meyve sebze tüketimini artıran ve bolca lifli gıdalarla beslenen kadınlarda meme kanseri riski azalmaktadır. Meme kanserine yakalanıp da tedavi olan kadınlarda bu türlü beslenme hastalıksız yaşam süresini de uzatmaktadır

ÖNCEKİ HABERLER
Akıncı Üssü davasında ara karar çıktı
Dünyada bir ilk: Devlet 129 milyar lira verecek!
Merkel'den Türkiye açıklaması! Türkiye ile ilişkilerde...
PKK'nın Sincar oyunu!
Gözler THY'deydi: Açıklama geldi
Erdoğan istedi: 3. Havalimanı'nın yanına yapılıyor!
PKK'dan alçak pusu: Şehit ve yaralılar var
Aleksis Çipras'tan kızdıran Türkiye yorumu
Yıldırım ve Akar'dan şehit ailesine ziyaret
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gereğini yapacağız
Yorumlar