CHP

Kılıçdaroğlu neden bileklik taktığını açıkladı

Seçim gündemine ilişkin canlı yayında açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, bileğinde takılı olan bilekliğin sırrını açıkladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, NTV canlı yayınında Ahmed Arpat ve Seda Öğretir'in sorularını yanıtladı. Seçim gündemine ilişkin canlı yayında açıklamalarda bulunan Kemal Kılıçdaroğlu, bileğinde takılı olan bilekliği neden taktığını ve ne zaman çıkaracağını söyledi. 9 yılda 9 seçim kaybeden Kılıçdaroğlu, son umudunu bileğindeki bilekliğe bağladı.

Kılılıçdaroğlu yaptığı açıklamada, "Kırklareli'ye gittim. Bu bileklik alkan geleneği. Dilek tutulup bileklik takılıyormuş. Leylek görüldükten sonra çıkarılıyor. Daha henüz leyleği görmedim. İzmir'e gittim, leylek var mı diye göremedim. Aydın'da göremedim. Bugün Hatay'da göremedik. Bakalım yarın Antalya'da görürsek çıkaracağı bilekliği. Dileğimiz inşallah yerine gelir" ifadelerini kullandı.

Bulgaristan’a has bir gelenek olan ve Türkiye’de de Bulgaristan göçmenlerinin yaşattığı bu bileklik 1 Mart’tan itibaren takılıyor. Yıl boyu sağlık ve güç dileğiyle hediye edilen marteniçka, inanışa göre leylek görünceye kadar çıkarılmıyor.

Sitene Ekle
Yorumlar