Kemik erimesine düşman 5 vitamin

Kemik erimesi yaş ilerledikçe kendini gösteren ve hayat kalitesini oldukça olumsuz etkileyen bir hastalık. Ancak beslenme alışkanlıklarında yapılacak değişimle bu hastalığı önlemek ya da hafifletmek mümkün. İşte kemik erimesine düşman 5 vitamin

Kemik erimesine düşman 5 vitamin - Sayfa 1

Vücudumuzun ana yapısını oluşturan kemiklerimiz her ne kadar sert ve dinamik bir doku olarak görünse de zamanla yıpranıp zayıflayabiliyor. Öyle ki en ufak bir kazada kemik kırılmaları meydana gelebiliyor. Oysa kemik erimesine karşı gençken alınacak basit önlemlerle, ileri yaşlarda da sağlıklı ve güçlü kemiklere sahip olmak mümkün. Bebeklik ve çocukluk çağlarında kemik sağlığına katkıda bulunmanın ileri yaşlarda oluşabilecek kemik sağlığı sorunlarını önleyebileceğini belirten Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Selami Çakmak, dengeli ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra kemiklerimize fayda sağlayan bazı vitaminler ve mineraller hakkında bilgi verdi.

16
Kemik erimesine düşman 5 vitamin - Sayfa 2

D VİTAMİNİ: Kemik sağlığı için en önemli vitaminlerin başında D vitamini geliyor. Özellikle besin ile alınan kalsiyumun emilmesindeki katkısı büyük olan D vitamininin kemiğin büyümesinde ve yapım-yıkım dengesinde de önemli rolü var. D vitamini eksikliği olanlarda kemikte kolaylıkla kırılma, eğilme ve bükülmeler olabiliyor. D VİTAMİNİ KAYNAKLARI: En iyi D vitamini elde etme yolu gün ışığında güneş ışınlarından faydalanmak. Balık ve balık yağı da D vitamini açısından zengin. Doğal besin kaynaklarında çok yaygın olarak bulunmaması nedeniyle D vitamininin ek olarak alınması gerekebilir. Çocukluktan başlayıp ileri yaşlara göre değişmekle birlikte hekim önerisiyle günlük 600 ile 4000 IU arasında D vitamini alınması faydalı.

26
Kemik erimesine düşman 5 vitamin - Sayfa 3

KALSİYUM: Çocukluk ve ergenlik döneminde alınan kalsiyumun sağlıklı bir kemik için gerekli olduğu aşikâr. Vücutta kalsiyum depolarının hep dolu tutulması için kalsiyum içeren besinlerin yetişkinlik döneminde ve ileri yaşlarda da tüketilmesi şart. Yapılan bir araştırmaya göre çocukluğundan bu yana yeterli kalsiyum alan kişilerde kemik erimesine bağlı kırıklar, yeterli kalsiyum almayanlardan yüzde 30 daha az görülüyor. KALSİYUM KAYNAKLARI: 1 porsiyon somon balığında 200 mg, 1 su bardağı süt içinde 200 mg kalsiyum bulunuyor. Sağlıklı bir yetişkinin günde 1000 mg. ileri yaşlarda ise günde 1200 mg kalsiyum alması gerekiyor. Damarlarımızda dolaşan kalsiyum miktarı yetersiz kalırsa, vücudumuz bu kalsiyumu yerine koymak için kemik depolarını kullanıyor. Bu nedenle beslenme ile kalsiyum alımına önem vermek gerekiyor.

36
Kemik erimesine düşman 5 vitamin - Sayfa 4

C VİTAMİNİ: Normal kemik gelişimin yapıtaşlarından birisi olan kolajenin oluşmasında C vitaminin rolü büyük. Aynı zamanda vücutta antioksidan olarak da çalışan C vitamini, kemiklerdeki yıkımın önlenmesine de katkıda bulunuyor. Yapılan bir çalışma; ileri yaşlardaki erkeklerde C vitamini alınması ile kalça kemiğindeki kırık oluşma riskinin azaldığını gösteriyor. Diyet ile alınması tavsiye edilen günlük C vitamini miktarı kadınlarda 75 mg, erkeklerde 90 mg. C VİTAMİNİ KAYNAKLARI: Brokoli, karnabahar, turunçgiller, sivri biber, çilek ve kivide bol miktarda C vitamini bulunuyor. Saydığımız vitamin ve minerallerin dengeli bir beslenme ile alınması çok önemlidir. Her birinin birbiri ile etkileşimde olduğu ve birbirinin faydasını artırdığı göz önünde bulundurulduğunda, yaşamımızdaki her alanda olduğu gibi kemik sağlığımızın korunmasında da denge en önemli unsur olmaya devam etmektedir.

46