BIST 1.441
DOLAR 8,46
EURO 10,27
ALTIN 501,15
HABER /  GÜNCEL

Karadeniz'de 'şifreli' PKK görüşmeleri

PKK'nın gerçekleştirdiği silahlı eylemlerin ardından Karadeniz kırsalına da bazı birliklerini yönlendirdiği anlaşıldı.

Abone ol

PKK'nın ''çözüm süreci bitmiştir'' şeklindeki açıklamalar sonrasında, başta Doğu ve Güneydoğu Anadolu olmak üzere silahlı eylemler gerçekleştiren terör örgütünün, Karadeniz'de de konuşlandığı tespit edildi.

Bölgeye yönelik telsiz dijital iletişimi takip eden istihbarat birimleri, Giresun-Gümüşhane kırsalı ile bazı bölgelerde PKK'lı gruplar arasında bilgi alışverişi tespit etti.

GRUPLAR ARASI  ŞİFRELİ GÖRÜŞME

Milliyet'in haberine göre, gruplar arasındaki görüşmelerin şifreli şekilde gerçekleştirildiği öğrenildi. Çözüm süreciyle birlikte PKK unsurlarının ülke dışına çıkmaya başlamasının ardından, Karadeniz bölgesinde konuşlu olan yaklaşık 30 kişilik PKK grubunun da bölgeden ayrılarak Kuzey Irak'a çekildiği değerlendiriliyordu.

pkk-karadeniz.jpg 

GEÇEN SENEDEN SONRA İLK TESPİT

Geçen sene yine iki PKK grubu arasında Giresun kırsalında telsiz kestirmesi alınmış, bu kestirme bir defaya yönelik tespit edilmişti. İstihbarat birimlerinin, Giresun-Gümüşhane kırsalı ile bazı noktalarda yeniden PKK unsurlarının varlığını tespit etmesinin geçen seneden sonra elde edilen ilk tespit olduğu öğrenildi. Bu bilgi tüm güvenlik güçleriyle paylaştı.

Güvenlik güçlerinden, özellikle olası eylemlere karşı önlem almaları ve hazırlıklı olmaları talimatı verildi. Ayrıca istihbarata özenle ağırlık verilmesi, bölgedeki hareketliliğin dikkatle izlenmesi, ilave tedbirlerin alınması, şüpheli şahıs ve araçlar üzerinde hassasiyet gösterilerek duyarlı olunması talimatları verildi.

ÖNCEKİ HABERLER
Galaxy Note 5 ve S6 Edge ortaya çıktı
Celal Doğan'dan flaş istifa açıklaması!
İclal Aydın'dan evlilik sonrası çarpıcı itiraf
ABD açıkladı İncirlik'ten silahlı İHA'lar kalktı
İzmir'de yol çöktü Ölü ve yaralılar var
Erken seçim anket sonucu iki parti yükselişte!
Erdoğan'dan Necdet Özel'e başsağlığı mesajı
Geleceğin tıbbı için çok önemli gelişme
Şırnak PKK saldırısı sonrası TSK'dan bir ilk
'Hava saldırılarında 15 bin IŞİD üyesi öldürüldü'
Yorumlar 9 yorum