Kadıköy'de inşaat kazısı sırasında bulundu inşaatta çalışmalar durduruldu

Demirören Haber Ajansı
Demirören Haber Ajansı
Kadıköy'de inşaat kazısı sırasında bulundu inşaatta çalışmalar durduruldu

Kadıköy'de inşaat kazısında tarihi kalıntılar çıktı. İnşaattaki çalışmalar Anıtlar Kurulu'nun verdiği karar doğrultusunda durduruldu.

Kadıköy'de inşaat kazısı sırasında bulundu inşaatta çalışmalar durduruldu - Sayfa 1

Caferağa Mahallesi'nde kentsel dönüşüm nedeniyle yıkılan bir binanın yerine yapımına başlanan inşaat çalışmalarında Roma dönemine ait olduğu düşünülen kalıntılar çıktı. 

Kadıköy'de inşaat kazısı sırasında bulundu inşaatta çalışmalar durduruldu - Sayfa 2

Bir sarnıca ait olduğu değerlendirilen tarihi kalıntıların çıktığı inşaat alanındaki çalışmalar Anıtlar Kurulu kararıyla durduruldu. 

Kadıköy'de inşaat kazısı sırasında bulundu inşaatta çalışmalar durduruldu - Sayfa 3

5 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun inşaat alanında çıkan kalıntılara dair yaptığı açıklamasında "Parselde bulunan kalıntıların, Doğu-Batı doğrultusunda uzanan ve muhtemelen Roma-Geç Roma dönemlerine ait büyük bir kamusal yapıya ait kalıntılar olabileceğini bildiren uzman raporu incelendi" denildi.

Kadıköy'de inşaat kazısı sırasında bulundu inşaatta çalışmalar durduruldu - Sayfa 4

Ek olarak "Yapılan görüşmeler sonucunda her türlü inşai ve fiziki müdahalenin durdurulmasına, müze denetiminde kazı ve sondaj çalışması yapılarak sonucunda hazırlanacak raporun kurulumuza iletilmesine, olası kalıntılar nedeniyle komşu parsellerde her türlü hafriyatın müze denetiminde yapılmasına karar verildi." ifadeleri yer aldı.