BIST 8.026
DOLAR 28,90
EURO 31,46
ALTIN 1.924,11
HABER /  DÜNYA

İsveç'ten AB'ye Mısır tepkisi

Avrupa Birliği Mısır'da ordunun yönetime el koymasını 'darbe' olarak görmeme tavrını sürdürürken, İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Twitter üzerinden sert eleştirilerde bulundu.

Abone ol

Carl Bildt , Afrika Birliği'nin darbeyi görüp bu nedenle Mısır'ın üyeliğini askıya aldığını hatırlatarak, AB'nin demokrasi konusunda Afrika Birliği'nin gerisine düşemeyeceğini söyledi.

Bildt, "Afrika Birliği Mısır 'daki olaylarla ilgili prensiplerden yana durdu, Mısır'ın üyeliğini askıya aldı. AB demokrasi konusunda Afrika Birliği'nden daha az endişeli olamaz" dedi.

Carl Bildt, dünkü Twitter mesajında, "Batı eğer Arap dünyasında herkese açık demokrasiyi engelliyor görülürse gelecek için felaket olur, şiddeti besler" uyarısında bulunmuştu.

Kişisel blogunda da Mısır'da ordunun müdahalesine sessiz kalan AB'yi ikaz eden Bildt, "Bu tarz bir askeri müdahaleyi onaylayamayız. Herkesin bu konuda net olması önemli" ifadesini kullanmıştı.

AB, Mısır'da ordunun yönetime el koymasını "darbe" olarak nitelendirmekten ve eleştirmekten kaçınırken, Afrika Birliği Mısır'ın üyeliğini askıya almıştı.