BIST 1.941
DOLAR 13,58
EURO 15,22
ALTIN 792,37
HABER /  GÜNCEL

İşten çıkarmalar kapıda

Oran,‘Primleri yatırırken haberimiz oldu. Bu uygulama ile Büyük işsizlik depremi gelir’ yorumunu yaptı.

Abone ol

Hükümeti asgari ücret zammının bir bölümünü karşılamak sözünü tutmamakla eleştiren Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Umut Oran, sektörde "büyük bir işsizlik depreminin" gelmekte olduğu uyarısında bulundu. Teksil sektörü yetkililerinin verdiği bilgiye göre, hükümet, ekonomik programın destekçisi IMF'nin de tepkisini çeken bir kararla yılbaşından itibaren asgari ücreti yüzde 34.8 artırmış ve bu artışın 14.8 puanlık bölümünün Hazine tarafından karşılanacağı sözünü vermişti. Tekstil sektöründe faaliyet gösteren birlik ve dernek temsilcilerinin ortak toplantısında konuşan Oran, şirketlerin bu ayın başında SSK primlerini yatırdıkları sırada bu sözün yalnızca "mesai yapmayan" işçiler için uygulandığını öğrendiklerini söyledi.

İŞSİZLİK DEPREMİ GELİR

"Bu nedenle işletmeler işçi çıkartmalara başlamak üzere" uyarısında bulunan Oran, "Korkunç derecede işsizlik depremine sürükleniyoruz ve bu durum da sosyal patlamalara yol açar" dedi. Toplantıda sektör adına hazırlanan deklarasyonu okuyan İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Süleyman Orakçıoğlu da, 28 Ocak'ta yürürlüğe giren yasa uyarınca asgari ücret artışında söz verilen bölümün işletmelere ödenmesi gerektiği halde, işçi başına 46 milyon lira olan ödemelerin fazla mesai yapan kişiler için yapılmadığına dikkat çekti. Orakçıoğlu, "Bu noktada bir yol ayrımındayız. Bu kimseyi kurtarmayacak muğlak uygulamalar durumu daha da belirsizliğe götürecek" dedi. Orakçıoğlu, ihracatta görülen artışın temel olarak pariteden kaynaklandığını ve gerçekte artış olmadığını söylerken, Oran da son aylarda ihracatta düşüşlerin yaşanmaya başladığını ve uluslararası pazarlarda Çin tehlikesi arttıkça bu düşüşlerin artarak süreciğini söyledi.

DİBE VURMAK MI LAZIM?

İhracatta düşüş olduğunu belirtirken, ''İlla eksi mi çekmek, dibe mi vurmak lazım'' diyen Oran, kriz yılı 2001'de yüzde 9.8 olan işsizlik oranının, 2003 yılında yüzde 10.6 olduğuna dikkat çekti.Oran, şunları söyledi: "Şu andaki yüzde 34.8 ile işletmeler insan çıkartmak üzere. Sayın Başbakan (Merak etmeyin yüzde 20'sini işverene yüklüyorum, yüzde 14.8'ini Hazine karşılayacak, yatırım ortamı iyileştirilecek) dedi. Ama iyileştirilmedi. İstihdama gelen yük kaldırılamayacak bir yüktür. Biz gerçekleri söylüyoruz, dost acı söyler. Biz sürekli olarak kamusal maliyetleri artırarak, bu gelecek olan depremi tetikliyoruz. Şu an uygulanan asgari ücret politikası, Çin'e, Romanya'ya, Türkmenistan'a, Özbekistan'a yarıyor. Türk yatırımcıları yurtdışına gidiyor, bu şartlarda işsizliği nasıl önleyeceğiz? Yüzde 34.8 konusunda hükümet hesabını tekrar yapmalı. Eğer ihtiyaçları varsa, o hesabın anlatılması konusunda kendilerine her türlü bilgiyi vermeye veya işbirliğine hazırız. Yanlış hesaptan dönmek bir erdemdir. Bu hesaptan bir an evvel dönülmeli." Hazırgiyim ve tekstilcilerin üzerine düşeni fazlasıyla yaptığını, ülkeyi terketmemek için mücadele ettiğini belirten Oran, ''İşsizlik demek Türkiye'de sosyal patlamaların başlangıcı demektir. Biz bir rasathaneyiz, sosyal parametrelerin sigortasıyız. Bu konuda da hükümeti uyarıyoruz.'' diye konuştu. Umut Oran, asgari ücret sorununun çözülmemesi durumunda istihdamda azalmanın ve yurtdışına kaçacak yatırımın ne kadar olacağına ilişkin bir soru üzerine, 2000 yılından itibaren 5 milyar dolarlık yerli sermayenin yurtdışına çıktığını bildirdi.

ÖNCEKİ HABERLER
Türk ayranını Danone keşfetmiş!
Türk ayranını Danone keşfetmiş!
Yeni Honda Civic İlham Kaynağı Kendisi
Yeni Honda Civic İlham Kaynağı Kendisi
Evren mercek altına alındı
Evren mercek altına alındı
Maltepe'de şanslar eşit
Maltepe'de şanslar eşit
"GOP'ta iyi şeyler de olacak"
"GOP'ta iyi şeyler de olacak"
Guatrda erken teşhis çok önemli
Guatrda erken teşhis çok önemli
Gençler sandığa gönülsüz gidiyor
Gençler sandığa gönülsüz gidiyor
Çocuğunu döven anneye hapis
Çocuğunu döven anneye hapis
Sony mahkemelik oldu
Sony mahkemelik oldu
AKP ile Ülkücüler birbirine girdi
AKP ile Ülkücüler birbirine girdi