BIST 1.342
DOLAR 7,87
EURO 9,38
ALTIN 458,07

İşte MKE müdürünün satmaya kalktığı piyade tüfeği

MAKİNA ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) Silah Fabrikası Müdürü Mustafa Tanrıverdi ,ABD’de silah fabrikası bulunan Türk iş adamı K.K.’ye MP-5 ve MPT-76 marka silahların çizim ve üretim planlarını satarken suçüstü yakalanmıştı.

MAKİNA ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) Silah Fabrikası Müdürü Mustafa Tanrıverdi, ABD’de silah fabrikası bulunan Türk iş adamı K.K.’ye MP-5 ve MPT-76 marka silahların çizim ve üretim planlarını satarken suçüstü yakalanmıştı.

Tanrıverdi'yi ihbar edip yakalatan işadamı, ifadesinde "Vatanım için ihbarda bulunmak istedim. Satmak için ısrarcı oldu. Bana verdiği bilgiler 100 milyon dolar değerinde olan bilgilerdi” dedi. Bu olay sonrası gözler ilk yerli piyade tüfeğine çevrildi. İşte o silahın özellikleri

Yıllardır üzerinde çalışılan “Modern Piyade Tüfeği - MPT - 76” projesi hayata geçiriliyor. Test aşamalarını başarıyla geçen yerli piyade tüfeği bu yıl sonunda seri üretime geçecek. NATO standartlarındaki en çok testi geçebilen ve dünyada birinci sırada yer alan bir silah.

Patenti MKE’ye ait MPT, NATO’nun 42 testini hatasız geçen tek tüfek. 600 metre menzili olan ve 200 parçadan oluşan MPT-76, NATO standardı olan soğuk ve sıcak hava, kum, yağmur, çamur gibi ağırlaştırılmış 42 testten hatasız geçti.