BIST 1.191
DOLAR 7,97
EURO 9,45
ALTIN 487,20

İstanbul'da timsah piton yılanı ve jako papağan satan şüpheli yakalandı

Demirören Haber Ajansı

Sosyal medya üzerinden alıcı gibi davranan polislere; timsah, piton yılanı ve jako papağanı satmaya çalışan bir kişi gözaltına alındı.

İSTANBUL Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, yasa dışı yollardan Bulgaristan'dan yurda sokulan timsah, piton yılanı ve jako papağanının sosyal medya üzerinden satıldığını belirleyerek çalışma başlattı. Ekipler, şüpheli ile bir internet sitesinde bulunan ilandan anlaşarak buluşma ayarladı. Alıcı gibi davranan ekipler, şüphelinin Çekmeköy Ömerli Mahallesi'nde bulunan evine gitti.

Polis ekipleri evde ball piton, timsah ve jako papağan ele geçirdi. 'Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme (CİTES)' gereği alım satımı özel izne tabi olan bu vahşi hayvan türlerini kaçak olarak satmaya çalışan Hasan K., yakalanarak gözaltına alındı.

Şüpheli Hasan K.'nin, kendilerini alıcı olarak tanıtan polis ekiplerine, jako papağanını 3 bin, ball piton yılanını 7 bin, timsahı ise 11 bin liraya satmaya çalıştığı öğrenildi. Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğündeki işlemleri tamamlanan Hasan K. hakkında işlem başlatıldı.

Soruşturmanın tamamlanmasıyla hayvanlar, Darıca Hayvanat Bahçesine teslim edildi.