BIST 2.913
DOLAR 17,93
EURO 18,23
ALTIN 1.023,69
HABER /  GÜNCEL

İstanbul Valisi'nden kafaları karıştıran 19 Mayıs açıklaması

BEŞİKTAŞ Belediyesi ve İstanbul Valiliği'nden gelen iki ayrı 19 Mayıs açıklaması kafaları karıştırdı.

Abone ol

BEŞİKTAŞ Belediyesi, yaptığı açıklamada 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında düzenlenen ve 4 gün sürecek olan ‘Gençlik Festivali’nin valilik kararıyla iptal edildiğini duyurdu.

İstanbul Valisi Vasip Şahin ise konuyla ilgili bir soruya, ilgili soruya,"Şu an bende bilgi yok" yanıtını verdi.

Beşiktaş Belediyesi tarafından 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında bu yıl 3'üncüsü düzenlenecek olan ‘Gençlik Festivali’nin Valilik kararıyla iptal edildiği açıklandı.

Geçtiğimiz iki yıl da Beşiktaş Belediyesi tarafından 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında düzenlenen ’19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Festivali’ bu sene de 4 gün boyunca sürecek etkinlikler, sürpriz konserler ve rengerank Colour Up koşusuyla devam etmesi planlanıyordu.

Ancak 16 Mayıs (bugün) Mustafa Kemal Atatürk’ün 98 yıl önce Beşiktaş'tan milli mücadele için ilk adımı attığı noktada gerçekleştirilecek yürüyüşle başlayıp konserler ve 19 Mayıs’ta Colour Up koşusuyla devam edecek olan 4 günlük festivalin, Valilik tarafından gelen kararla iptal edildiği duyuruldu.

HAZİNEDAR'DAN AÇIKLAMA

Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar konuyla ilgili açıklamalarda bulunarak, "Bugün büyük bir üzüntü yaşıyoruz çünkü Cumhuriyetin en görkemli bayramlarından biri olan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı coşkuyla kutlamaya hazırlanırken Beşiktaş’ın ve Beşiktaşlıların hiç hak etmediği bir engellemeyle karşı karşıya kaldık.


İstanbul Valiliği, 16-19 Mayıs 2017 tarihleri arasında Belediyemiz tarafından Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında üçüncü kez gerçekleştirilen etkinliklerin; ülkemizin bulunduğu şartlar, provokatif eylem ve olayların meydana gelebileceği, etkinliklere katılacaklar da dâhil halkın huzur, güvenlik ve esenliğinin kamu güvenlik ve düzeninin bozulmasına ve toplumda panik oluşmasına sebebiyet verebileceği gerekçeleriyle uygun görülmediğini bildirmiştir” ifadelerini kullandı.

ETNOSPOR VE İSTANBUL YARI MARATONU ÖRNEĞİ

Başkan Hazinedar, açıklamasında Etnospor Kültür Festivali ve İstanbul Yarı Maratonu gibi birçok etkinliğe izin verildiğini hatırlatarak, şunları söyledi:

“Ancak söz konusu olan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlama etkinlikleri ve Beşiktaş olunca Valilik farklı bir tavır almıştır. Beşiktaş Belediye Başkanı olarak şunun altını özellikle çizmeliyim ki 19 Mayıs 1919 tarihi Beşiktaş ilçesi için büyük bir önem arz etmektedir. Milli Mücadelenin başlangıcı olarak kabul edilen Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının Samsun’a hareket etmek için ilk adımı attıkları nokta Beşiktaş’tır. Bundan tam 98 yıl önce 16 Mayıs’ta gerçekleşen bu tarihi olayı Beşiktaşlılar ve İstanbullular Beşiktaş’ın yeniden doğuşu olarak görmekte ve 16-19 Mayıs tarihleri arasında yapılan bayram etkinliklerini büyük bir coşkuyla sahiplenmektedir.

"BU ENGELLEMELER ATATÜRK SEVGİSİNİ AZALTMAYACAK"

Bu engellemeler Beşiktaş halkının ne Cumhuriyet ne de Atatürk sevgisini azaltmayacak aksine çok daha coşkulu bir şekilde sahip çıkmasına imkân sağlayacaktır. Tüm bu açıklamalarımız ışığında Beşiktaş Belediyesinin öncülüğünde gerçekleştirilecek 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları ve Gençlik Festivali etkinliklerimizin Valilik tarafından iptal edildiğini üzüntüyle duyururum.”

VALİ ŞAHİN: BENDE BİLGİ YOK

İstanbul Valisi Vasip Şahin, Beşiktaş Belediyesi'nin 19 Mayıs etkinliklerinin Valilik tarafından iptal edildiğini açıklamasıyla ilgili soruya, "Şu an bende bilgi yok" yanıtını verdi.

İstanbul Valisi Şahin, katıldığı toplantı sonrası gazetecilerin sorularına cevap verdi. "19 Mayıs kutlamalarıyla ilgili Beşiktaş'ta bir etkinlik vardı iptal edildi" şeklindeki soru üzerine Şahin, "Biz bayramla ilgili il kutlama komitesinde kararlar alırız ve o kararlarımızda uygularız.  Bizim kararlaştırıp da komite olarak iptal ettiğimiz bir konu yok. Ama onun dışındaki hangi konudan bahsettiğinizi bilemiyorum ancak bakarız" dedi. Gazetecilerin  'meşaleli yürüyüş' hatırlatması üzerine Şahin,  "Şu an bende bilgi yok, bakarız ona" yanıtını verdi.

BEŞİKTAŞ BELEDİYESİ’NE GÖNDERİLEN YAZILARDA ‘İPTAL’ DİYOR

İstanbul Valiliği'nden Beşiktaş Belediyesi'ne gönderilen yazılarda ise 16-19 Mayıs tarihlerinde yapılacak etkinliklerin "güvenlik" gerekçesiyle iptal edildiği bildiriliyor. 

Valilikten gönderilen yazılarda bugün ve 19 Mayıs akşamı ve gecesi yapılması planlanan tüm etkinliklerin iptal gerekçesi, "Söz konusu talepler, ülkemizin bulunduğu şartlar dikkate alındığında provokatif eylem ve olayların meydana gelebileceği, etkinliklere katılacaklar da dahil halkın huzur, güvenlik ve esenliğinin, kamu güvenlik ve düzeninin bozulmasına ve toplumda panik oluşmasına sebebiyet verebileceği değerlendirilerek uygun görülmemiştir" şeklinde açıklanıyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan o sloganı istemedi
Cumhurbaşkanı Erdoğan o sloganı istemedi
Ünlü baklavacı için flaş tahliye kararı
Ünlü baklavacı için flaş tahliye kararı
Gazeteci Oğuz Güven'in tutuklanmasına itiraz edildi
Gazeteci Oğuz Güven'in tutuklanmasına itiraz edildi
Böyle ölüm görülmedi feci olay!
Böyle ölüm görülmedi feci olay!
Doğum yaptıktan sonra tutuklanmıştı flaş karar
Doğum yaptıktan sonra tutuklanmıştı flaş karar
Özel çocuklardan bahar partisi
Özel çocuklardan bahar partisi
Merkel ve Trump Erdoğan'ın dedikodusunu yapmışlar!
Merkel ve Trump Erdoğan'ın dedikodusunu yapmışlar!
Doğum yaptıktan sonra tutuklanmıştı! Flaş karar
Doğum yaptıktan sonra tutuklanmıştı! Flaş karar
Emrah'a oğlu Tayfun'dan sitem dolu mesaj!
Emrah'a oğlu Tayfun'dan sitem dolu mesaj!
Akar'dan flaş 15 Temmuz kararı!
Akar'dan flaş 15 Temmuz kararı!