BIST 11.090
DOLAR 32,84
EURO 35,65
ALTIN 2.550,06
GÜNCEL

İsrail polisi Mescid-i Aksa'ya giren Filistinlilere müdahale etti

Filistin Sağlık Bakanlığı, işgal altındaki Doğu Kudüs'te İsrail polisinin müdahalesi sonucu yaralanan bir Filistinlinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Filistinlilerin yoğun tepkisi üzerine Mescid-i Aksa'nın tüm kapıları açıldı, on binlerce kişi Harem-i Şerif'e girmeye başladı.

'Filistinliler cuma namazı için Aksa'da toplanacak'

İsrail'in geri adım atmasının ardından tekbirler ve özgürlük sloganlarıyla kutsal mabede giren Müslümanlar, 14 Temmuz'dan bu yana ilk defa Mescid-i Aksa'ya girebilmenin sevincini yaşadı.

İki haftadır Aksa'nın kapılarında verdikleri özgürlük mücadelesinin neticesinde İsrail'e geri adım attıran Müslümanlar, Kudüs alimlerinin çağrısı üzerine ikindi namazı için Harem-i Şerif'e akın etti.

İsrail polisi Filistinlilere müdahale etti: 113 yaralı

İsrail polisi daha sonra Aksa'nın içinde ve dışındaki Filistinlilere ses bombaları ve plastik mermilerle müdahale etmeye başladı ve Aslanlı (Esbat) kapısı dışındaki tüm kapıları kapattı. Bu durum Filistinliler ile İsrail polisi arasında Aksa'nın avlusunda ve kapılarında arbedeye yol açtı.

Filistin Kızılayı'ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail polisinin iki hafta aradan sonra açtığı Mescid-i Aksa'nın avlusunda ve kapılarında Filistinlilere ses bombası ve plastik mermilerle müdahalesinde 113 kişinin yaralandığı belirtildi.

Polisin attığı ses bombası ve plastik merminin isabet etmesi sonucu yaralanmaların yaşandığı, ayrıca İsrail güçlerinin cemaate copla müdahalesi sonucu bazı kişilerin vücudunun değişik bölgelerinde kırıklar oluştuğu kaydedildi.

1 Filistinli hayatını kaybetti

İsrail askerlerinin, işgal altındaki Doğu Kudüs'te Mescid-i Aksa'ya destek gösterilerine müdahalesi sırasında açtığı ateş sonucu başından ağır yaralanan bir kişi hayatını kaybetti.

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Hazma beldesinde üç gün önce İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu başından ağır yaralanan Muhammed Fethi Kenan'ın (21) yaşamını yitirdiği belirtildi.

Sitene Ekle