BIST 1.567
DOLAR 7,45
EURO 9,01
ALTIN 443,78
HABER /  GÜNCEL

IŞİD saldırı gizli Bakanlar Kurulu kararı imzalanıyor

Gizli Bakanlar Kurulu kararı imzaya açıldı. Gelen son dakika haberlerine göre ABD ile IŞİD'e karşı varılan mutabakat metni imzalanıyor.

Abone ol

ABD ile IŞİD'e karşı yürütülen mücadelede varılan mutabakat, "Gizli Bakanlar Kurulu Kararı" olarak imzaya açıldı.

CNN Türk’ün haberine göre göre, eş zamanlı olarak atılması planlanan adımlar çerçevesinde İncirlik Üssü "koalisyon" uçaklarına açılacak. Belirli hatlar üzerinde ise güvenli bölge deklarasyonu ilan edilmesi gündemde.

IŞİD KİLİS'İ VURDU

Gizli Bakanlar Kurulu kararı haberinin kulislerde konuşulmaya başladığı sıralarda, Suriye sınırındaki IŞİD militanlarının açtığı ateş sonucu Kilis'te 1 astsubay şehit oldu, 2 uzman çavuş yaralandı. 

IŞİD pazartesi günü de Suruç'ta intihar saldırısı düzenlemiş ve 32 kişinin ölümüne neden olmuştu. 

MUTABAKAT SAĞLANMIŞTI

Geçtiğimiz günlerde ülkemize gelen ABD Özel Temsilcisiyle belli konularda mutabakata varılmıştır. Bizim taleplerimiz mutlaka dikkate alınmıştır. Eğit-donat faaliyetlerine devam edilme kararı alınmıştır

Başbakan yardımcısı Bülent Arınç güvenli bölge oluşturulacak mı sorusuna ne evet dedi ne de hayır. Ama taleplerimiz mutlaka dikkate alınmıştır sözü dikkat çekti. Ankara'nın talebi atılacak adımlarda eş zamanlılık. Bu çerçevede, Ankara'daki üst düzey kaynaklar, Bakanlar Kurulu kararında imzaların tamamlanmasının ardından, ABD 'nin de bilgisiyle, iki noktada güvenli bölge deklarasyonunun açıklanabileceğini belirtiyor. Yani bölgelerin enlem ve boylamları ile açıklanması...

Ancak Türk Silahlı Kuvvetlerinin buraya hemen girip önlem alması şimdilik planda yok. Bu alanlara bir saldırı olursa, Türk Silahlı Kuvvetleri önce ateşle karşılık verecek sona ermezse, girerek önlem alacak. daha sonraki aşama ise bu bölgelere mültecilerin de yerleştirilmesi.

Ve eş zamanlı Ankara nın tamam dediği ABD'nin incirlik talebi... aylardır pazarlık masasındaydı o talep.incirlik konusundaki ısrarın nedeni,hedeflere yakın mesafe olması .. İncirlik operasyona kullanılacak mı yani? Bakanlar Kurulu kararı gizli kalır, ekleyecek bir şeyim yok.
mutabakatta incirli'kin koalisyon uçaklarına açılması var. Ancak Türk savaş uçakları bu operasyonlarda yeralmayacak. Batman ve Diyarbakır askeri üslerinin ise acil iniş ve bakım gibi durumlarda ve ABD 'nin predatörleri... Halihazırda ABD'nin İncirlik Üssünde 6 predatörü var. Bunlardan ikisinin silahlanmasına Ankara onay vermişti. İşte yeni dönemde operasyonlarda kritik rol oynayacak olan da o 2 silahlı predatör olacak.

Çünkü Obama'nın da açıkladığı üzere..Koalisyon güçleri yeni dönemde IŞİD ile mücadeleyi yoğunlaştıracak. Öncelikleri arasında da örgütün lider kadrosunu hedef almak var...Yani küçük ama kritik hedefler...İşte silahlı predatörler de bu noktada devreye girecek.

F-16'lar büyük hedefleri vururken, predatörler sessiz ve yüksek irtifada uçma özellikleri sayesinde lider kadrosuna yönelik operasyonlarda öne çıkacak.

ÖNCEKİ HABERLER
Nihat Zeybekçi'den dolar kuru yorumu
CHP'li başkandan Fethullah Gülen'e övgüler
Suruç'ta ölen genç kızın mezarına saldırı!
Demet Akalın'ın bu videosuna tepki yağdı!
Diyarbakır'da polise silahlı saldırı
IŞİD'e göre Türkiye'deki etler haram!
HDP'ye bombalı ve silahlı saldırı
Suruç'ta çalan cep telefonu hayatını kurtardı
Arda Turan ve Meryem Uzerli'ye onay çıktı
CHP'den istifa eden vekil fena bombaladı
Yorumlar 9 yorum