BIST 7.949
DOLAR 28,88
EURO 31,53
ALTIN 1.895,87
HABER /  GÜNCEL

IŞİD ABD'li gazeteci James Foley'nin 'başını kesti'

IŞİD militanları iki yıl önce Suriye'de kaçırılan Amerikalı gazeteci James Foley'nin başının kesilerek öldürüldüğünü gösteren bir video yayımladı. Video henüz bağımsız kaynaklarca doğrulanmadı.

Abone ol

Adını İslam Devleti olarak değiştiren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanları iki yıl önce Suriye'de kaçırılan Amerikalı gazeteci James Foley'nin başının kesilerek öldürüldüğünü gösteren bir video yayımladı.

"Amerika'ya mesaj" başlıklı video sosyal medyada yayımlandı. Videonun gerçek olup olmadığı henüz bağımsız kaynaklarca doğrulanmadı.

Videoda James Foley olduğu söylenen bir kişi maskeli bir militan tarafından tutulurken görülüyor.

Bu kişi öldürülmeden önce ailesiyle arkadaşlarına mesaj gönderiyor ve öldürülmesinin ABD'nin Irak'taki IŞİD mevzilerine yönelik gerçekleştirdiği hava saldırısı ile ilgili olduğunu belirtiyor.

İngiliz aksanıyla İngilizce konuşan militan da Foley'nin ölümünün ABD'nin Irak'taki IŞİD hedeflerine düzenlediği hava saldırılarının doğrudan sonucu olduğunu söylüyor.

Konuşma sonrasında militan Foley'nin boynunu kesiyor ve bu görüntü sonrasında video bir süre kararıyor.

Görüntünün sonunda Amerikalı gazeteci Steven Sotloff olduğu sanılan başka bir rehine beliriyor. Onun kaderinin de "ABD Başkanı Obama'nın adımına bağlı olduğu" belirtiliyor.

Sotloff, Suriye'nin kuzeyinde Türkiye sınırı yakınlarında bir yıl önce kaçırılmıştı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada görüntülerin gerçek olması durumunda, bunun ABD'yi sarsacağı belirtildi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond ise IŞİD militanının İngiliz olması ihtimaline atıf yaparak, birçok İngiltere vatandaşının Suriye ve Irak'ta IŞİD saflarında savaşması nedeniyle örgütün İngiltere ulusal güvenliğine doğrudan bir tehdit olduğunu söyledi.

Beş yıldır Ortadoğu'da çalışan James Foley 22 Kasım 2012'de kimliği belirsiz silahlı kişilerce kaçırılmıştı.

Gazeteci daha önce de Libya'da 2011 yılında kaçırılıp serbest bırakılmıştı.

IŞİD, Irak ve Suriye'de yüzlerce masum kişiyi öldürmekle suçlanıyor.

IŞİD'in Irak'ın kuzeyinde kontrolü ele geçirmesi 1,2 milyon kişinin yerlerinden edilmesine neden olmuştu.

Sünni İslam'ın radikal bir yorumunu savunan IŞİD, bölgedeki Ezidi, Hristiyan ve Şii Müslümanları kafir olarak nitelendiriyor.