HABER /  DÜNYA

İran'da kanun geçti devlet artık uyuşturucu dağıtacak

İRAN'da devlet eliyle madde bağımlılarına uyuşturucu dağıtacak. Yapılacak yeni düzenlemeyle birlikte hem uyuşturucu kullanımın azaltılması hem de kaçakçılarla bağlantıların kesilmesi hedefleniyor.

İran Meclisi Hukuk Komisyonu'ndan geçen tasarıyla, uyuşturucunun, madde bağımlılarına devlet eliyle dağıtılması amaçlanıyor.

İran Meclisi Hukuk Komisyonu'nun, uyuşturucu maddelerin devlet eliyle bağımlılara dağıtımını öngören tasarıyı onayladığı bildirildi. İran medya kaynaklarının, İran Meclisi Hukuk Komisyonu Sözcüsü Hasan Nevruzi'ye dayandırdığı haberlere göre, devlet eliyle uyuşturucu dağıtımını amaçlayan tasarı komisyonda kabul edildi.

Nevruzi, medya mensuplarına yaptığı açıklamada, tasarının, madde bağımlılarının kaçakçılarla bağlantılarını kesmeyi hedeflediğini belirtti.

Uyuşturucuyla mücadele kapsamında, devletin, seyreltilmiş maddeyi uyuşturucu bağımlılarına sunacağını kaydeden Nevruzi, "Böylelikle, bu kişiler, uyuşturucu tacirlerinin tuzağına düşmek yerine, resmi mecralardan ihtiyaçlarını gidermek suretiyle, yavaş yavaş bu bağımlılıktan da kurtulabilirler" ifadesini kullandı.

İran Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi Uyuşturucuyla Mücadele Birim Başkanı Said Sıfatiyan da yaptığı açıklamada, devlet eliyle uyuşturucu dağıtım programının, tüm uyuşturucu maddelerini kapsamadığını söyledi.

"TAMAMEN KALDIRMAYACAK, AZALTACAK"

İran devrimi öncesinde de benzer bir uygulamanın var olduğuna değinen Sıfatiyan, "Bu tasarı, İran'daki bağımlılığı tamamen ortadan kaldıracak veya tüm bağımlıları kapsayacak bir uygulama değil. Bu uygulama, ülkedeki uyuşturucu madde bağımlısı sayısını azaltmayı hedefliyor" dedi.

İran Uyuşturucuyla Mücadele Daire Başkanlığının resmi verilerine göre, ülkede 2 milyon 800 bin civarında uyuşturucu madde bağımlısı bulunuyor.

ÖNCEKİ HABERLER
İstanbul'da yangın çok sayıda itfaiye ekibi geldi
Adil Öksüz Almanya'da resmi yazışmalar ortaya çıktı
Boşanmak için mahkemeye başvuru nedeni sizi şoke edecek
Hasan Mezarcı evlendi eşi kimdir? Kendini İsa sanıyor
Maliye Bakanı Naci Ağbal'dan iki müjde bir uyarı
Pastırma sıcakları 2019 ne zaman başlar hangi ayda başlayacak?
Yorumlar 9 yorum