BIST 8.087
DOLAR 28,91
EURO 31,28
ALTIN 1.880,07
HABER /  SEÇİM  /  2018 GENEL SEÇİMLERİ

İnce'den Erdoğan'a 100 bin liralık tazminat davası

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a "iftira ve hakaret" iddiasıyla 100 bin liralık tazminat davası açtı.

Abone ol

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a "Siz icazeti aynı yerden alıyorsunuz, Pensilvanya" sözleri nedeniyle 100.000 liralık tazminat davası açtı.

Muharrem İnce'nin avukatı Mustafa Kemal Çiçek tarafından yapılan açıklama şu şekilde:  

"Cumhurbaşkanı sıfatını taşımakla birlikte tarafsızlığını tartışmasız bir şekilde yitiren ve teselsülen vekil eden Sayın Muharrem İnce'ye hakaret etmeyi alışkanlık haline getiren davalı aleyhine Kayseri mitinginde yapmış olduğu 08.07.2018 tarihli konuşma ile vekil edene açıkça hakaret etmiştir.

Davalı Recep Tayyip Erdoğan, müvekkil hakkında 'Bay Muharrem sen bu seçimlerden birinci çıkmazsan bu işi bırakmaya hazır mısın? Görelim Bakalım… Sen bırakmazsın. Siz icazeti aynı yerden alıyorsunuz, Pensilvanya' şeklinde ağır ifadelerde bulunmuştur.

'TÜM DÜNYADA HAKARET KAPSAMINDA GÖRÜLECEKTİR'

Ülkemizde, 15 Temmuz ve sonrası yaşanılan acı süreç itibari ile 'Sen talimatı Pensilvanya'dan alıyorsun' tanımlama ve yakıştırması dünyadaki tüm yargı sistemlerinde hakaret kapsamında görülecektir. 

Belirttiğimiz nedenlere binaen, davacı müvekkilim, ifade özgürlüğüne verdiği önemden dolayı şu ana kadar dava açılmaması yönünde hareket etmişse de, bu kez söylenen ifadelerin, iftira niteliğinde, ağır hakaret ve ifadeler barındırması nedeniyle Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi nezdinde, 100.000 Türk Liralık tazminat davası ve yapılan haksız saldırının tespiti ile mahkeme kararının en yüksek tirajlı 5 gazetede yayımlanması ve cezai işlem yapılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na müracaat edilmiştir."