HABER /  GÜNCEL

İmsakiye 2018 Diyanet takvimi-Tüm illerin imsak sahur iftar vakti

Bugün ilk sahur ve teravih namazı ile Ramazan başlıyor. Diyanet 2018 Ramazan imsakiyesi ile İzmir Ankara, Erzurum, Konya, Kayseri, İstanbul, Balıkesir ve Tekirdağ başta olmak üzere tüm illerin imsak , sahur ve iftar saatleri belirlendi. Yatsı ezanı sonrasında teravih namazı saat kaçta kılınacak, ilk oruç ne zaman açılacak? İşte ilinizin imsakiyesi ve ezan saatleri;

Onbir ayın sultanı Ramazan ayı bu akşam kılınacak ilk teravih namazı ve gecesinde kalkılacak olan ilk sahurla başlıyor. Diyanet 2018 İmsakiyesine göre bu sene 16 saati aşkın süre oruçlu olunacak. Türkiye'de orucunu en erken Hakkarililer, en geç ise Edirneliler açacak. Ramazanın ilk günü Hakkari'de imsak saat 03.11'de, iftar ise 19.15'te gerçekleşecek. Edirne'de ise saat 03.58'de başlayacak ilk oruç, akşam ezanının okunacağı 20.34'te açılacak.

İMSAKİYE 2018 : Diyanet İşleri Başkanlığı illerin 2018 yılı ramazan imsakiyelerini de yayınladı. İmsak, sahur ve iftar saatleri gün gün imsakiyelerde yer alıyor. Bu sene her gün iftar saati ileri gidiyor. Haliyle en uzun oruç Ramazan'ın son günü tutulacak.

İLİNİZİN 2018 YILI İMSAKİYESİ İÇİN TIKLAYIN

Hakkari teraviye giderken Edirne iftar açacak: Hakkari ile Edirne arasındaki oruç açma süresi farkı 79 dakika olacak. Bir anlamda Hakkari'deki vatandaşlar teravih namazını kılmaya hazırlanırken, Edirne'de yaşayanlar iftar sofrasına oturacak. Erken iftar yapılacak illerde Hakkari'yi; Van, Iğdır, Ağrı,Bitlis ve Batman, geç oruç açılacak illerde ise Edirne'yi; Kırklareli, Çanakkale, Tekirdağ, Balıkesir ve İzmir takip edecek.

En uzun oruç tutacak ülke : Coğrafi konumları nedeniyle İskandinav ülkelerinde yaşayan Müslümanlar, iftar sofralarına gece yarısına kısa süre kala oturacak. Norveç, Danimarka, İzlanda ve İrlanda gibi ülkelerde iftar sofrasından kalkan Müslümanlar, kısa süre sonra sahur hazırlıklarına başlayacak. Örneğin Norveç (Alesund) 22.34'te Göroland'da (Nuuk) 22.41'de İzlanda (Reykjavik) 22.42'de iftar edilecek, birkaç saat sonra ise yeni günün orucu başlamış olacak.

Almanya - Belçika - Hollanda oruç saatleri : Gurbetçilerin yaşadığı Avrupa ülkelerinde de oruç süresi 17 ile 18 saati buluyor. Ramazan'ın ilk günü Berlin'de 21.02, Brüksel'de 21.32, Paris'te 21.32 ve Viyana'da 20.34'te oruç açılacak. Soydaşların yaşadığı Sofya'da ilk iftar saat 20.48'de, Kırcaali'de 20.37'de, Dobruca'da 20.33'te, Filibe'de 20.41'de, Varna'da 20.32'de yapılacak. Batı Trakya'daki İskeçeli Müslümanlar, saat 20.38'de, Gümülcine'de ise 20.36'de iftar sofrasına oturacak.

Kadir Gecesi ne zaman? : Ramazan ayının 27. gecesi olan Kadir gecesi bu yıl, 10 Haziran Pazar gününe denk geliyor.

Ramazan Bayramı ne zaman? : Ramazan ayı 14 Haziran'da bitecek. Ramazan bayramının ilk günü 15 Haziran cumaya denk geldiğinden bu yıl bayram tatili 3 günle sınırla kalacak.

Ramazan Orucu Kimlere Farzdır? : Büluğa ermiş, aklı başında olan kadın ve erkek her müslümana Ramazanda oruç tutmak farzdır.

Kimler oruç tutmayabilir? : 1 – Hastalık: 2 – Yolculuk: 3 – İkrâh (Tehdit ve Zorlama): 4 – Gebelik ve Emziklilik: 5 – Şiddetli Açlık ve Susuzluk:
6 – Düşkünlük Derecesinde İhtiyarlık: 7 – Hayız – nifas hâli:

Ramazan ayı 33 yılda bir...  : Hicri takvime göre yılın dokuzuncu ayı Ramazan ayıdır. Kur'anı Kerim Ramazan ayında inmeye başlamıştır. Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün kısadır. Bu nedenle Ramazan ayı her sene bir önceki yıldan daha erken gelir. Yaklaşık olarak her 33 senede bir Ramazan Bayramı aynı günlere tekabül eder.

ÖNCEKİ HABERLER
2018 İmsakiye İstanbul- Sahur imsak vakti iftar ezan saatleri
BMGK acil toplandı! Hangi ülke ne dedi?
Başbakan Yıldırım'dan Gazze için telefon diplomasisi
Oruçta tok tutan yiyecekler sahurda bunları yiyen susamaz
Bakan müjdeyi verdi: 10 bin 551 personel alınacak!
Kadın dizisinden ayrılan Caner Cindoruk yeni dizisi belli oldu! Yeni projesi olay
Yorumlar