BIST 2.389
DOLAR 17,23
EURO 17,53
ALTIN 972,93
HABER /  POLİTİKA  /  CHP

İmamoğlu'ndan CHP'lilere nöbet çağrısı

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, geçersiz oyların yeniden sayılacağı yönündeki iddialara cevap verdi. İmamoğlu, CHP'lilere de çağrı yaparak oy torbalarının bulunduğu yerleri terk etmemelerini istedi.

Abone ol

Ekrem İmamoğlu CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile birlikte oyların yeniden sayılacağı yönündeki iddiaları değerlendirdi. AK Parti'nin itiraz ettiği tutanakların düzeltilerek sisteme girdiğini söyleyen Kaftancıoğlu, orjinal tutanakları kamuoyu ile paylaştı. İmamoğlu ise CHP'lilerden nöbete devam etmelerini istedi.

2. Bölge Seçim Koordinasyon Merkezi'nde çalışmalarına devam eden İmamoğlu ve Kaftancıoğlu dün akşam bir kez daha kameraların karşısına geçti. Kaftancıoğlu, AK Parti’nin itiraz ettiği tutanaklarla ilgili hataların düzeltilerek sisteme geçildiğini söyleyerek orjinal tutanakları basın mensuplarına gösterdi.

Kaftancıoğlu'nun ardından konuşan İmamoğlu, İBB çalışanlarına seslenerek, mevcut yönetiminden gelen baskılara boyun eğmemelerini rutin işlerine devam etmelerini istedi. İmamoğlu şunları söyledi:

"Bütün gözlerin dikilen bölüm her sandıktaki geçersiz oy kısmı. Dün bununla ilgili kamuoyunu bilgilendirmiştim. Özellikle 2014 verilerinde 400 binin üzerinde olan geçersiz oy var. Şu anki oyda 300 bin civarında. Yani aslında seçmen sayısı artmış olmasına rağmen 100 binin üzerinde bir sayının daha az geçersiz sayı oluşmuş. Neymiş efendim o zaman oy farkı fazlaymış 400 binin önemi yokmuş şimdi oy sayısı 300 bin gibi bir sayı var 30 bin 20 bin küsür fark olduğu için önemliymiş. Bakın başkanımız (Canan Kaftancıoğlu) az önce size sandık tutanağı gösterdi. Sandık tutanağı tutulurken somut bir tespit üzerinden itiraz yapılıyorsa değerlidir, yerine getirilmelidir. Ancak İstanbul’da bütün geçersiz oylar tekrar sayıldıktan sonra süreç tanımlanacak gibi bir süreç ortaya koyulursa beyinler bulanır, gözler buna inanmaz, vicdanlar bunu sorgular, dünya da bunu ayıplar. Bakın bu kadar önemli bir uyarı yapıyorum.

"Geçersiz oylar üzerine yürütülen strateji yanlıştır"

Bu konuyu 300 bin geçersiz oy üzerinden ‘biz seçimi kazanırız’ iddiası ortaya koyarak, geçersiz oylar üzerinden bir strateji geliştirmek tamamen yanlıştır. Aradaki fark ciddi bir sayıdır. 23-24 bin oy ciddi bir sayıdır. Soyut kavramlar üzerinde sandığı ve süreci baskı altında tutmalarını doğru bulmuyorum.

"Gün sonunda güvencemiz YSK'dır"

Tabiki güvencemiz YSK’dır. Ama bu anlamda şu anda aldığımız bilgiler var. İlçe seçim kurullarında farklı uygulamalar peşinde bulunan bölümler var. Nedir bunlar? Örneğin bir salonda korunan çuvallar korunuyor. Efendim herkes burayı terk etsin biz kapıyı mühürleyeceğiz. Kusura bakmayın kardeşim biz kapıda bekleriz. Biz kapıda nöbetçi olarak bekleyeceğiz. Efendim ‘Bize güvenmiyor musunuz?’ deniyor. Onu sonra konuşuruz… Onu sonra konuşuruz…

CHP'lilere nöbete çağırdı

İlçe seçim kurulu müdürlerine seslenmek istiyoruz. Bazılarında sorun yok evet mühürlüyorlar burada da bekleyebilirsiniz diyorlar. Bir yerde gideceğim kendimde nöbet tutacağım. Bunu giderirsek iktidar da rahatlar. Yani insanların zihninde bazı şeyleri çözmüş oluruz. Biz tereddütleri gidermek zorundayız. Orada bulunan arkadaşlar asla orayı terk etmeyecekler. Dolayısıyla uygun koşulları yaratarak ilçe seçim kurulları bu şekilde beklememize imkan ve fiziki koşullar yaratarak bunu mutlak halletmeliler. Zihinlerde soru işareti bırakmasınlar.

İBB çalışanlarına çağrı: Emirleri kabul etmeyin

Dün seçimi bitirdik bugün Pazartesi. İBB hizmet vermeye devam ediyor. İBB’nin çalışanlarına emekçilerine seslenmek istiyorum. Hiçbir siyasi iradenin emrini kabul etmeyiniz.

Biz görevimize başlayana kadar İstanbul’un rutin hizmetlerini yerine getiriniz. Ama bir şaibe oluşturacak, bir sıkıntı doğuracak hiçbir işlemi imza altına almayınız. Zira şu andaki görevli olan insanlar devir yapacak insanlardır… Emanetçilerdir… Bu bağlamda o siyasi iradelerin sözlerini dikkate almayınız. Tekrar altını çiziyorum."

ÖNCEKİ HABERLER
Erdoğan'dan ders gibi Kadıhan kıssası
Erdoğan'dan ders gibi Kadıhan kıssası
AK Parti'den Ankara açıklaması: Seçim henüz bitmedi
AK Parti'den Ankara açıklaması: Seçim henüz bitmedi
Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını güncelledi
Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını güncelledi
Ömer Çelik: İtiraz süreci doğal, herkes saygı duymalı
Ömer Çelik: İtiraz süreci doğal, herkes saygı duymalı
Ruhani'den Erdoğan'a tebrik mesajı
Ruhani'den Erdoğan'a tebrik mesajı
Galatasaray'da sakatlık şoku!
Galatasaray'da sakatlık şoku!
İstanbul Valiliği duyurdu: Gözaltı yok!
İstanbul Valiliği duyurdu: Gözaltı yok!
1 Nisan Milli Piyango On Numara çekiliş sonucu
1 Nisan Milli Piyango On Numara çekiliş sonucu
Aydın'da çimento fabrikasında patlama
Aydın'da çimento fabrikasında patlama
Bodrum'da aranan 'Maviş' lakaplı kişi İzmir’de yakalandı
Bodrum'da aranan 'Maviş' lakaplı kişi İzmir’de yakalandı