BIST 1.461
DOLAR 8,39
EURO 10,16
ALTIN 506,76
HABER /  GÜNCEL

İlber Ortaylı'dan Suriyeli çıkışı: Haddinizi bilin

Prof. Dr. İlber Ortaylı,Türk vatandaşlığı verilen Suriyeliler ile Rumeli göçmenlerini karşılaştıranlara "Haddinizi bilin" diye seslendi.

Abone ol

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türkiye’de yaşayan Suriyeliler ile Rumeli göçmenlerini karıştıranlara sert tepki göstererek ‘Haddinizi bilin’ dedi.

CNN Türk ekranlarında yayınlanan, Deniz Bayramoğlu'nun sunduğu Gündem Özel programında konuşan Ortaylı şöyle konuştu: "Kaybolan imparatorluğun hatta ana vatanın içinden gelen insanlar, sizin mütalaanızın haricindedir, haddinizi bilin. Suriyeliyi tutacaksan, burada kalsın diyeceksen kalsın, fakat kalkıp ama sizde zaten Rumeli'den geldiniz, yok adalardan geldiniz demesin. Nereden geleceklerdi ki, Fatih'in zamanında devlet-i Aliyye'nin sınırları neresiydi.

Bosna Hersek, Arnavutluk, Yunanistan'ın aşağısına inmişiz yani, bitmiş." diyerek, Türk göçmenlerle, Suriyelileri aynı kefeye koyanlara tepki gösterdi.

BU DENSİZLİK

O günlerde Suriye'nin Osmanlı topraklarında olmadığını hatırlatan Ortaylı, "Bu son derece densizlik. Burada sırf cehalet değil, bana göre cehaletle beslenen etnik eğilimler var bu çok tehlikeli. kendi adını, kendi kültürünü koymamış insanlar bir şeyi yalıyorlar yani. Türk unsuruyla çok uğraşmaya başladılar. Bu sağlıklı değil, bu beni çok ürkütür" dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
FBI Trump'ın Rusya için çalışıp çalışmadığını soruşturmuş
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Irak'ta 'İsrail'i ziyaret iddiası' sorgulanıyor
Ivanka Trump Dünya Bankası başkanlığına aday mı?
TBMM Başkanı Yıldırım'dan Kılıçdaroğlu'na taziye telgrafı
Leipzig kaçtı Galatasaray yakaladı
20 yaşındaki genç babasını 6 yerinden bıçakladı
İstanbul'da caddeyi savaş alanına çeviren kaza
Paris'te sarı yeleklilere müdahale
12 Ocak Sayısal Loto çekiliş sonuçları belli oldu
Yorumlar 23 yorum