BIST 1.443
DOLAR 8,51
EURO 10,33
ALTIN 510,02
HABER /  EKONOMİ

İhracatçıların hususi damgalı pasaport çıkarma şartları kolaylaştırıldı

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre daha önce ihracatçıların hususi damgalı pasaport alabilmesi için her takvim yılında ihracat yapma şartı aranıyordu. Bu şart değiştirilerek son üç takvim yılında yapılan toplam ihracat tutarının ortalaması kanunda belirtilen oranda olması, yeşil pasaport verilmesi için yeterli olacak" denildi.

Abone ol

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 5682 sayılı Pasaport Kanunu’nun 14' üncü maddesi kapsamında,  'İhracatçılara Hususi Damgalı Pasaport Verilmesine İlişkin Esaslar Hakkında Karar'ın geçen yıl Mart ayında yürürlüğe girdiği hatırlatıldı. Buna göre belirtilen tutarda ihracat yapan firma yetkililerinin, hususi damgalı pasaport alabildiği belirtilerek, "Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlanan 214 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 'İhracatçılara Hususi Damgalı Pasaport Verilmesine İlişkin Esaslar Hakkında Karar' da değişiklik yapıldı" denildi.

'YEŞİL PASAPORT, ÜÇ YILIN İHRACAT ORTALAMASINA GÖRE VERİLECEK'
Yapılan son değişiklikle hususi damgalı pasaport verilmesi için her takvim yılında ihracat yapma şartının kaldırıldığı belirtildi ve şu ifadelere yer verildi: "İhraçatçı artık son üç takvim yılında  yapılan toplam ihracat tutarının ortalaması kanunda belirtilen oranda ise firma yetkililerine hususi damgalı pasaport alabilecek. 23 Mart 2017'de başlayan uygulama kapsamında ihracat yapan firma yetkililerine bugüne kadar 7 bin 294 hususi damgalı  pasaport verildi."

ÖNCEKİ HABERLER
Conoların kavgasında 7 yaralı, çok sayıda gözaltı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
İşte Fenerbahçe'nin yeni hocası! Bu hafta açıklanıyor
İçişleri Bakanlığı duyurdu! 1012 göçmen yakalanmış
Yaani, artık e-ticarette de söz sahibi
Albayı infazdan tutukluk yapan silah kurtardı
Erwin Koeman'dan yeni kontrat sözleri
Türkiye'den o ülkelere teklif 'Takas odası kuralım'
Fenerbahçeli Koray'ın yürek burkan paylaşımı
Meksika'da cenaze evine silahlı saldırı: 4 ölü
Yorumlar 1 yorum